Ako často chodiť na masáž?

20.08.2018

Jedna z obvyklých otázok smeruje aj k tomu ako často chodiť na masáž. Poučka je totožná s inými životnými radosťami a znie, "Keď je čas a chuť". Chuť by bola takmer vždy, no s časom je to relatívne horšie. Keď by sme si aj čas nenašli, určite si si ho nájde naše telo za nás a prinúti nás pozrieť sa ako sa vlastne cítime. Vtedy už zvyčajne cítime stuhnutie svalov. Ako teda často chodiť na masáž?


Relax adekvátny k záťaži

Frekvencia masáží je priamo úmerná od vašej záťažovej aktivity. Mimoriadne záleží, ako často zaťažujete svoje telo či psychiku. Treba si uvedomiť, že adekvátne k vašej nazvime to záťaži je potrebný aj relax. Medzi záťažou na telo, počítame aj prácu, šport a vlastne každú fyzickú aktivitu. Medzi ovplyvňujúce záťažové aspekty patrí aj psychická záťaž, ktorá často unavý ešte viac, no nenápadnejším spôsobom. Pri situáciach, ktoré naše telo vyhodnotí ako stresové, vzniká jemné a niekedy aj dosť výrazné napätie v svaloch. Takáto záťaž je teda relatívne malá, ale po väčšine dlhodobá. Čo je nepríjemnejšie, ovplyvňuje nie len svaly ale celé telo. Preto si ju treba často všímať. Samozrejme, že únava tela je ovplyvnená aj trénovanosťou človeka. Tréningom akejkoľvek aktivity sa stávame odolnejší a miera našej únavy je potom menšia. 


Naše telo ma výbornú regeneračnú schopnosť

Aj keď ma telo mimoriadne efektívnu regeneračnú schopnosť, častokrát mu musíme k regenerácii aj pomocť. A presne na to sú masáže najvhodnejšie. S telom pracujem za vašej pasívnej účasti. Inými slovami pri masáži nevytvárate žiadnu svalovú akciu ako napríklad pri strečingu či cvičení. Samozrejme je vynikajúce tieto tri činnosti spojiť a regenerácia bude podstatne lepšia. Poradie by ale malo byť nasledovné. Najprv masáž, strečing a nakoniec cvičenie či posilňovanie. Keď v akútnom stave stuhnutých svalov začnete cvičiť, môže to skončiť "seknutím", lebo nemáte na cvičenie potrebnú pružnosť. Rozdiel je teda v tom, že pri masáži nevytvárate žiadnu svalovú aktivitu a telo tak môže pokojne regenerovať úplne prioritne a sústrediť sa na uvoľnenie svalov. Svaly nevytvárajú žiadny odpor a účinnosť masáže je potom čo najvyššia. Preto je veľmi podstatné aby ste pri masáži boli čo najviac uvoľnený. Vtedy máte najzdravšiu a najefektívnejšiu formu uvoľnenia svalov.  


Akútne stavy

Pri zložitých, bolestivých či "seknutých" stavoch je dobré konzultovať frekvenciu terapie priamo s masérom, ktorý pozná spolu s vami vašu rýchlosť regenerácie, aby bola masáž čo najefektívnejšia. Preto je dosť podstatná komunikácia pri takýchto stavoch. 


Odporúčanie maséra 

Takže neexistuje jednoznačná odpoveď ako často na masáž. Môžu byť len odporúčania, ktoré môžete akceptovať. Nemajte však obavu o svoje stuhnuté svaly. Takmer 90% bolestí svalov vyrieši kvalitná masáž u dobrého maséra. Nájdite si preto svojho obľúbeného, kde sa budete cítiť uvoľnene a príjemne.


Ak sa vám článok páčil, môžete ho zdieľať. Pre zaujímavé tipy na ďalšie články mi napíšte na info@akrim.sk 

NAJNOVŠIE ČLÁNKY NA BLOGU

Prečítajte si ako prví, čo je nové

Miluje? Ťažko povedať, ktorú z nás dvoch miluje. Ona je len opatrovateľka detí, ako stále hovorí. Ty si predsa iná veď to vieš..

Úryvok - Muž

06.11.2021

Tak ako každý deň aj dnes sa prebúdzam do ticha. Zobudili ma sny, či tie hlasy v hlave. Bosé nohy na podlahe, mierne prižmúrený výraz v tvári. Otázky kde som, kto som a kam idem sa objavujú v mojom veku akosi častejšie. Vymenil som ich za zvonenie v hlave po prebdenej noci. Tie noci keď sú uličky krivé, otupené...

Možno aj Vás zaujíma téma záchrany ľudského života. Práve dnes sa mi dostalo do pozornosti zaujímavé video. Veľmi rád sa teda podelím s vami o nové informácie či pohľady.

Dnes pri potulkách internetom som našiel zaujímavý obsah. Možno, že to čo vám chcem povedať bude znieť ako klišé, či ďalší motivačný citát, ktorý si síce prečítame a o chvíľku zabudneme, ale to čím ma zaujal je, že nie je až taký okukaný a je v ňom niečo príjemne autentické.

Častokrát sa stáva, že sa nestíhame venovať svojmu telu tak, ako by sme naozaj chceli, a už vôbec nie tak, ako si to vyžaduje. V návale práce, či iných aktivít je veľmi náročné ukrojiť si chvíľku len pre seba. A keď už sa nám podarí ukrojiť si malú chvíľku voľného času, akurát vtedy sa nám cvičiť veľmi nechce. Preto...

Jedna z obvyklých otázok smeruje aj k tomu ako často chodiť na masáž. Poučka je totožná s inými životnými radosťami a znie, "Keď je čas a chuť". Chuť by bola takmer vždy, no s časom je to relatívne horšie. Keď by sme si aj čas nenašli, určite si si ho nájde naše telo za nás a prinúti nás pozrieť sa...

Sú chvíle, kedy naše telo a svaly dokonale zvládajú fyzický nápor či stres. Vtedy máme zo seba dobrý pocit, naša práce je efektívna a cítime sa celkovo šťastnejší. Ale každý z nás určite zažil aj situácie, kedy naše telo dlhodobo nezvláda požiadavky, ktoré naň kladieme. Vtedy sa telo prirodzene bráni a svaly v ňom nie sú žiadnou výnimkou....