Seknutie.
"Seknutie" je vlastne už obranný systém nášho tela, kedy už ďalej nevie zvládať záťaž, ktorú naň kladieme. Bráni sa kŕčovitým stiahnutím. Hovorí nám, že myseľ by možno chcela pokračovať v činnosti, ale telo to nezvláda. Nezvláda to z rôznych príčin. Jednou z nich je aj nedostatočný alebo neadekvátny relax k záťaži či stresu.
Často máme pocit, že máme cviknutý nerv, vyskočenú platničku a podobne. Ale na funkčnosť svalov sa pri tom takmer zabudne. Prvá pozornosť, ktorú by ste mohli pri seknutí venovať svojmu telu, patrí uvoľneniu svalov. Po väčšine sú práve stuhnuté svaly príčinou nášho nekomfortného stavu. Je teda vhodné najprv navštíiť masážny salón. Ak sa ani po niekoľkých masážach stav nezlepšuje je čas ísť k lekárovi. Samozrejme lekára treba navštíviť aj pri mimoriadne akútnych stavoch. Ak vám pomôže už prvá masáž, idete správnou cestou.
Ako riešiť seknutie?
Najlepšie je okamžitý kľudový režim a veľmi opatrné manipulovanie s postihnutou časťou tela. Prišiel čas venovať sa svojmu telu. Ideálne je, keď nájdete dobrého maséra, ktorý vám pomôže zmierniť alebo úplne odstrániť nežiadúci stav. Neodborná a hrubá masáž môže váš stav aj zhoršiť. Telo takú neodbornú masáž berie ako ďalší "útok" teda aktivitu, ktorá ho chce opäť zaťažiť. Preto je mimoriadne dôležité, aby sa masáž prevádzala odborne, postupne s citom a hlavne v súlade s úplným uvoľnením celého tela, vrátane psychiky. Počas "seknutia" sval akoby pulzuje niekoľko hodín či dní. Preto je dôležité počúvať naše telo a dopriať mu kľudový režim. Liečivé domáce či uvoľňovacie maste sú možno účinné, ale podstatne viac si pomôžete rozpracovaním svalov. Nie je až tak dôležité čím sa natriete, ale ako masáž prevediete. Ako doplnok po masáži pre lepší pocit sú hojivé maste fajn. Hlavne tie maste, ktoré sú skutočne protizápalové a majú prípadne analgetické účinky. Kupujte si ich v overených lekárňach kde produkty podliehajú väčšej kontrole účinných látok. Analgetikum vám pomôže uľaviť hlavne psychicky aby ste si stále seknutý sval nenaťahovali a nechali ho v kľude odpočívať.
Ako predísť seknutiu?
Vyhnúť sa seknutiu nie je jednoduché. Museli by sme byť takmer vždy vo výbornej fyzickej či psychickej forme. Ale čo môžeme pre seba urobiť je zmierniť intenzitu stuhnutia. Preto je doležitý aktívny všestranný pohyb. Pri takomto pohybe je podstatné, aby sa intenzita záťaže stupňovala pozvoľna. Radšej menej ako viacej. A keď zistíte, ako vaše telo zareagovalo na záťaž, môžete si pridať o čosi viacej. Tak predídete zbytočnému preťaženiu a strate motivácie. Samozrejme u športovcov je to iné. Oni vyslovene balansujú na hrane výkonu a regenerácie. Sami si nájdite intenzitu napredovania, ktorú vaše telo dokáže zvládnuť. Dôležitý je aj adekvátny relax k vašej aktivite. Doprajte si teda preventívne masáž, strečing, jógu, pilates, či iné uvoľňovacie techniky pre svoje telo. Udržíte sa tak dlhšie v uvoľnenej forme.
Efektívne uvoľnenie.
Každý sme si prešli týmto stavom a tak pravdepodobne viete o čom píšem. Možno vám pomohlo pochopiť čo vám chce telo povedať. Keď si naše telo nebudeme všímať, vypýta si pozornosť aj týmto spôsobom. Jedna z najlepších a najzdravších foriem uvoľnenia svalov je aj uvoľňujúca masáž u dobrého maséra. Takmer 90% stuhnutých svalov sa dá spoločne efektívne uvoľniť. Potom nasleduje ďalej vaša obľúbená forma cvičenia a samozrejme k tomu psychický relax. Výsledkom príjemného relaxu a pozvoľného cvičenia bude náš svet o čosi krajší.