Tipy na uvoľňujúce cvičenia 

Častokrát sa stáva, že sa nestíhame venovať svojmu telu tak, ako by sme naozaj chceli, a už vôbec nie tak, ako si to vyžaduje.  V návale práce, či iných aktivít je veľmi náročné ukrojiť si chvíľku len pre  seba. A keď už sa nám podarí ukrojiť si malú chvíľku voľného času, akurát vtedy sa nám cvičiť  veľmi nechce. Preto vám chcem prezradiť moje tipy ako sa rýchlo a efektívne uvoľniť aj v práci. Oddýchnete si od projektu či inej zaujímavej pracovnej činnosti a na okamih si všimnite aj svoju telesnú schránku. 

Na chvíľku sa zastaviť

Cvičenie sa dá praktizovať samozrejme aj mimo práce a vlastne kdekoľvek, kde budete pociťovať svalové napätie v tele. Skúste sa na chvíľku zastaviť a precvičiť si svaly. Nezaberie vám veľa času a pomôže vám cítiť sa opäť o čosi komfortnejšie. Poďme si predstaviť konkrétne cviky.

Uvoľnenie ramien: Tento cvik môžete vykonávať v sede alebo v stoji. Ruky si dajte vedľa tela a uvoľnite si ramená krúživým pohybom smerom dopredu 10 krát a potom smerom dozadu taktiež 10 krát. Najprv jedno rameno, potom druhé a nakoniec spolu. Tiež 10 krát.

Uvoľnenie šije a lopatiek: Tento cvik sa lepšie prevádza v stoji. Vystreté ruky si dajte za chrbát, dlaňami k sebe. Stojte vzpriamený no uvoľnený. Lopatky pritlačte čo najviac k sebe a zopnuté ruky sa snažte dvíhať hore, pričom sa nepredkláňajte. Hlavu môžete mať rovno alebo ju veľmi pomaly môžete tlačiť smerom k hrudníku. Zotrvajte v tejto polohe 10 sekúnd a následne sa uvoľnite. Zároveň si tým rozhýbete aj šiju. Opäť môžete dvíhať ruky a hlavu mierne tlačiť na ľavú a pravú stranu. 

Uvoľnenie lopatiek v sede: Sadnite si na stoličku, pričom máte chrbát vzpriamený. Dlane položte na seba, na sedadlo stoličky medzi nohy. Zatlačte dlaňami do stoličky najprv jednou rukou a zotrvajte v tejto pozícií 10 sekúnd. Potom si prestriedajte ruky a zatlačte do sedadla druhou rukou a taktiež zotrvajte v tejto pozícií 10 sekúnd. Striedajte si takto ruky a o pakujte viac krát. Mali by ste cítiť, ako sa vám dvíhajú a uvoľňujú lopatky. 

Drepy: Postavte sa tak, aby ste chodidlá mali približne na úrovni šírky ramien. Ruky predpažte pred seba. Pomaly môžete ísť dole do drepu a potom späť hore. Dôležité je aby ste to robili čo najpomalšie. Cvik opakujte 10 krát.

Uvoľnenie krížovej oblasti: Tento cvik sa vykonáva v stoji. Stojíte na jednej nohe a druhá je zdvihnutá tesne nad zemou. Nohou čo je tesne nad zemou urobíte veľký kruh tak, aby ste cítili hraničné polohy do ktorých vás svaly pustia. Najprv smerom dopredu 5 krát. Potom prestriedajte tým istým spôsobom druhú nohu. V ďalšom opakovaní si môžete smer otáčania zmeniť a krúžiť smerom dozadu. Ak máte zo začiatku problém so stabilitou, môžete sa rukou pridržať pevného predmetu alebo steny. 

Uvoľnenie strečing sedacích svalov: Tento cvik sa vykoná v sede. Sadnite si na stoličku a jednu nohu si preložte cez koleno tak, že pri kolene budete ma členok druhej nohy. Jednou rukou si chyťte za chodidlo a druhou za koleno. Teraz sa pomaly predkloňte tvárou ku kolenu nohy, ktorá je na zemi. Zotrvajte v tejto polohe 10 sekúnd a následne sa uvoľnite. Ten istý postup praktizujte aj s druhou nohou. Opakujte podľa potreby. 


Získali ste o čosi viacej energie

Snáď sa vám podarilo uvoľniť si telo aspoň na chvíľu a získali ste o čosi viacej energie pre zvyšok vášho dňa.  Ak aj po cvičení cítite, že telo potrebuje podstatne viacej uvoľnenia, rád vás uvidím u mňa v salóne a pozriem sa vám na problémové partie. Budete sa cítiť uvoľnene, pružne a spokojne.


Ak sa vám článok páčil, môžete ho zdieľať. Pre zaujímavé tipy na ďalšie články  mi napíšte na info@akrim.sk 

NAJNOVŠIE ČLÁNKY NA BLOGU

Prečítajte si zaujímavosti ako prví a zdieľate.

Dnes pri potulkách internetom som našiel zaujímavý obsah. Možno, že to čo vám chcem povedať bude znieť ako klišé, či ďalší motivačný citát, ktorý si síce prečítame a o chvíľku zabudneme, ale to čím ma zaujal je, že nie je až taký okukaný a je v ňom niečo príjemne autentické.

Častokrát sa stáva, že sa nestíhame venovať svojmu telu tak, ako by sme naozaj chceli, a už vôbec nie tak, ako si to vyžaduje. V návale práce, či iných aktivít je veľmi náročné ukrojiť si chvíľku len pre seba. A keď už sa nám podarí ukrojiť si malú chvíľku voľného času, akurát vtedy sa nám cvičiť veľmi nechce. Preto...

Jedna z obvyklých otázok smeruje aj k tomu ako často chodiť na masáž. Poučka je totožná s inými životnými radosťami a znie, "Keď je čas a chuť". Chuť by bola takmer vždy, no s časom je to relatívne horšie. Keď by sme si aj čas nenašli, určite si si ho nájde naše telo za nás a prinúti nás pozrieť sa...

Sú chvíle, kedy naše telo a svaly dokonale zvládajú fyzický nápor či stres. Vtedy máme zo seba dobrý pocit, naša práce je efektívna a cítime sa celkovo šťastnejší. Ale každý z nás určite zažil aj situácie, kedy naše telo dlhodobo nezvláda požiadavky, ktoré naň kladieme. Vtedy sa telo prirodzene bráni a svaly v ňom nie sú žiadnou výnimkou....