Tipy na uvoľňujúce cvičenia. 

28.08.2018

Častokrát sa stáva, že sa nestíhame venovať svojmu telu tak, ako by sme naozaj chceli, a už vôbec nie tak, ako si to vyžaduje.  V návale práce, či iných aktivít je veľmi náročné ukrojiť si chvíľku len pre  seba. A keď už sa nám podarí ukrojiť si malú chvíľku voľného času, akurát vtedy sa nám cvičiť  veľmi nechce. Preto vám chcem prezradiť moje tipy ako sa rýchlo a efektívne uvoľniť aj v práci. Oddýchnete si od projektu či inej zaujímavej pracovnej činnosti a na okamih si všimnite aj svoju telesnú schránku. 

Na chvíľku sa zastaviť

Cvičenie sa dá praktizovať samozrejme aj mimo práce a vlastne kdekoľvek, kde budete pociťovať svalové napätie v tele. Skúste sa na chvíľku zastaviť a precvičiť si svaly. Nezaberie vám veľa času a pomôže vám cítiť sa opäť o čosi komfortnejšie. Poďme si predstaviť konkrétne cviky.


Uvoľnenie ramien: Tento cvik môžete vykonávať v sede alebo v stoji. Ruky si dajte vedľa tela a uvoľnite si ramená krúživým pohybom smerom dopredu 10 krát a potom smerom dozadu taktiež 10 krát. Najprv jedno rameno, potom druhé a nakoniec spolu. Tiež 10 krát.

Uvoľnenie šije a lopatiek: Tento cvik sa lepšie prevádza v stoji. Vystreté ruky si dajte za chrbát, dlaňami k sebe. Stojte vzpriamený no uvoľnený. Lopatky pritlačte čo najviac k sebe a zopnuté ruky sa snažte dvíhať hore, pričom sa nepredkláňajte. Hlavu môžete mať rovno alebo ju veľmi pomaly môžete tlačiť smerom k hrudníku. Zotrvajte v tejto polohe 10 sekúnd a následne sa uvoľnite. Zároveň si tým rozhýbete aj šiju. Opäť môžete dvíhať ruky a hlavu mierne tlačiť na ľavú a pravú stranu. 

Uvoľnenie lopatiek v sede: Sadnite si na stoličku, pričom máte chrbát vzpriamený. Dlane položte na seba, na sedadlo stoličky medzi nohy. Zatlačte dlaňami do stoličky najprv jednou rukou a zotrvajte v tejto pozícií 10 sekúnd. Potom si prestriedajte ruky a zatlačte do sedadla druhou rukou a taktiež zotrvajte v tejto pozícií 10 sekúnd. Striedajte si takto ruky a o pakujte viac krát. Mali by ste cítiť, ako sa vám dvíhajú a uvoľňujú lopatky. 

Drepy: Postavte sa tak, aby ste chodidlá mali približne na úrovni šírky ramien. Ruky predpažte pred seba. Pomaly môžete ísť dole do drepu a potom späť hore. Dôležité je aby ste to robili čo najpomalšie. Cvik opakujte 10 krát.

Uvoľnenie krížovej oblasti: Tento cvik sa vykonáva v stoji. Stojíte na jednej nohe a druhá je zdvihnutá tesne nad zemou. Nohou čo je tesne nad zemou urobíte veľký kruh tak, aby ste cítili hraničné polohy do ktorých vás svaly pustia. Najprv smerom dopredu 5 krát. Potom prestriedajte tým istým spôsobom druhú nohu. V ďalšom opakovaní si môžete smer otáčania zmeniť a krúžiť smerom dozadu. Ak máte zo začiatku problém so stabilitou, môžete sa rukou pridržať pevného predmetu alebo steny. 

Uvoľnenie strečing sedacích svalov: Tento cvik sa vykoná v sede. Sadnite si na stoličku a jednu nohu si preložte cez koleno tak, že pri kolene budete ma členok druhej nohy. Jednou rukou si chyťte za chodidlo a druhou za koleno. Teraz sa pomaly predkloňte tvárou ku kolenu nohy, ktorá je na zemi. Zotrvajte v tejto polohe 10 sekúnd a následne sa uvoľnite. Ten istý postup praktizujte aj s druhou nohou. Opakujte podľa potreby. 


Získali ste o čosi viacej energie?

Snáď sa vám podarilo uvoľniť si telo aspoň na chvíľu a získali ste o čosi viacej energie pre zvyšok vášho dňa.  Ak aj po cvičení cítite, že telo potrebuje podstatne viacej uvoľnenia, rád vás uvidím u mňa v salóne a pozriem sa vám na problémové partie. Budete sa cítiť uvoľnene, pružne a spokojne.

NAJNOVŠIE ČLÁNKY NA BLOGU

Glykogén je zásobná forma glukózy v tele, ktorá sa ukladá vo svaloch a v pečeni. Počas intenzívneho tréningu sa jeho zásoby postupne vyčerpávajú, a preto je dôležité zabezpečiť ich obnovu. Ak neplánujete ďalší tréning v krátkom čase, postačí bežná strava bohatá na sacharidy v priebehu 24 hodín. No ak chcete byť pripravený na ďalší výkon čo najskôr,...

Väčšina doplnkov výživy sľubuje zázraky, no pravda je, že ak máte vyváženú stravu, väčšinu z nich vôbec nepotrebujete. Napriek tomu existujú látky, ktoré mnohým ľuďom chýbajú bez toho, aby si to uvedomovali. Vitamín D a omega-3 patria medzi výnimky – ich nedostatok môže mať výrazný vplyv na zdravie a doplniť ich môže byť jednoduchý krok k lepšej...

Spánok je kľúčovou súčasťou zdravia, no mnohí ho podceňujú. Jeho kvalita ovplyvňuje fyzickú aj mentálnu pohodu, regeneráciu tela a schopnosť efektívne fungovať počas dňa. Ak chcete spať lepšie a zobúdzať sa oddýchnutí, dodržiavajte tieto princípy.

Láska je jedným z najsilnejších pocitov, ktoré môžeme v živote zažiť. Často ju vnímame ako vzťah medzi dvoma ľuďmi, kde je dôležitá vzájomnosť. No skutočná láska, taká, ktorá nás napĺňa a dáva životu hĺbku, nie je len o tom, aby bola opätovaná. Je to predovšetkým vnútorný stav, ktorý môžeme cítiť bez ohľadu na vonkajšie okolnosti.

Horčík (magnézium) je esenciálny minerál, ktorý sa podieľa na viac ako 300 biochemických procesoch v tele. Zohráva kľúčovú úlohu pri fungovaní svalov, nervovej sústavy, metabolizme energie a zdraví kostí. Jeho nedostatok môže viesť k únave, svalovým kŕčom, nespavosti alebo problémom so sústredením.

Vitamíny sú kľúčové pre zdravie, no dôležitá je ich správna rovnováha. Nedostatok môže viesť k zdravotným problémom, zatiaľ čo nadbytok niektorých vitamínov (najmä tých rozpustných v tukoch) môže spôsobiť toxicitu. Preto je dôležité dbať na odporúčané dávky a prispôsobiť ich individuálnym potrebám. Netreba to s nimi preháňať, ale ani podceňovať.

Vitamíny sú nevyhnutné pre správne fungovanie ľudského organizmu. Podieľajú sa na množstve biochemických procesov, ovplyvňujú metabolizmus, imunitný systém, zdravie kože, svalov a nervového systému. Hoci telo dokáže niektoré vitamíny produkovať samo (napríklad vitamín D pri vystavení slnečnému žiareniu), väčšinu musíme prijímať prostredníctvom...


Chcete zdieľať?