Ako efektívne obnoviť glykogén po tréningu?

15.03.2025

Glykogén je zásobná forma glukózy v tele, ktorá sa ukladá vo svaloch a v pečeni. Počas intenzívneho tréningu sa jeho zásoby postupne vyčerpávajú, a preto je dôležité zabezpečiť ich obnovu. Ak neplánujete ďalší tréning v krátkom čase, postačí bežná strava bohatá na sacharidy v priebehu 24 hodín. No ak chcete byť pripravený na ďalší výkon čo najskôr, rýchle doplnenie glykogénu je kľúčové.

Prečo je dôležité doplniť glykogén hneď po tréningu?

Výskumy ukazujú, že syntéza glykogénu je najintenzívnejšia v prvých dvoch hodinách po cvičení. Ak telo dostane sacharidy ihneď po tréningu, glykogén sa ukladá rýchlejšie v porovnaní s neskorším príjmom. Tento proces sa nazýva resyntéza glykogénu a môže viesť k efektívnejšej regenerácii, ba dokonca k superkompenzácii – teda k zvýšeniu zásob glykogénu nad pôvodnú úroveň.

Ako funguje ukladanie glukózy do svalov?

Transport glukózy do svalových buniek zabezpečuje prenášač GLUT4. Tento mechanizmus je aktivovaný dvoma faktormi – inzulínom a samotným cvičením. Po tréningu svalová kontrakcia stimuluje presun GLUT4 na membránu bunky, čím umožňuje efektívnejší transport glukózy do svalov. Tento proces je však časovo obmedzený – keď hladina inzulínu klesne a telo prejde do pokojového režimu, transportéry sa vrátia späť a vstup glukózy do buniek sa spomalí.

Najlepšia stratégia na obnovu glykogénu

Ak chcete maximalizovať obnovu glykogénu a podporiť regeneráciu, prijmite sacharidy čo najskôr po tréningu. Ideálna je kombinácia rýchlo vstrebateľných sacharidov (napr. ovocie, med, ryža, maltodextrín, športové nápoje) spolu s bielkovinami, ktoré podporia obnovu svalov. Takto dokážete nielen doplniť energetické zásoby, ale aj pripraviť telo na ďalší náročný tréning.

Ak premýšľate nad vhodnými doplnkami, maltodextrín je môj tip. Pri objednávke cez tento odkaz môžete použiť kód MLQS-RH

Keď viete, ako doplniť energiu správne, váš výkon pôjde stále nahor.


NAJNOVŠIE ČLÁNKY NA BLOGU

Slová sú mocné. Vedia inšpirovať, liečiť, otvárať dvere porozumenia. No rovnako vedia ponižovať či rozdeľovať. V dobe, keď si každý môže verejne vyjadriť názor, sa čoraz častejšie kladie otázka – kde končí sloboda slova?

Keď je telo v pokoji, ale myseľ beží maratón.

HRV – variabilita srdcovej frekvencie – je jeden z najcitlivejších ukazovateľov nášho vnútorného nastavenia. Často si myslíme, že sa týka len športovcov, tréningu alebo fyzickej kondície. No HRV je predovšetkým zrkadlom nervovej sústavy. A tá reaguje nielen na to, čo robíme, ale aj na to, čo cítime.

V uponáhľanom svete plnom neustálych podnetov si často ani neuvedomujeme, ako veľmi je naša nervová sústava preťažená. Neustála stimulácia zvukmi, obrazmi, informáciami a sociálnym stresom vedie k tomu, že telo a myseľ sa nedokážu dostatočne uvoľniť a regenerovať. Práve preto je dôležité vedome vytvárať priestor na uvoľnenie nervového systému.

Mitochondrie sú malé elektrárne našich buniek. Vďaka nim získavame energiu potrebnú nielen na bežné fungovanie, ale aj na športový výkon. Často sa kladie otázka: kedy sa mitochondrie vlastne tvoria – počas tréningu alebo až po ňom? A ako spoznať, že sme po náročnom tréningu skutočne zregenerovaní?

Po období zimnej prípravy, kde sa tréningy nesú skôr v znamení nižších intenzít a menšieho objemu, prichádza čas, keď sa tréningy predlžujú a zvyšuje sa aj intenzita. Ak trénujete viac hodín týždenne a začínate pridávať aj tempo a intervaly, prirodzene tým dávate telu signál, že potrebuje väčšie zásoby pohotovej energie – teda glykogénu.

Vybrať si životného partnera je jedno z najdôležitejších rozhodnutí v živote. Nie je to len o sympatiách, spoločných záujmoch alebo chvíľkových pocitoch. Základom pevného a hlbokého vzťahu sú hodnoty, ktoré stoja za všetkým, čo sa vo vzťahu časom rozvinie. Ak by sme ich mali zhrnúť do troch oblastí, boli by to tieto: dôvera, rešpekt a spoločný...

Každý z nás to pozná. Niečo sa deje, niečo nové prichádza, alebo naopak neprichádza a my cítime jemné napätie. Možno len v podvedomí, možno ako tichý pocit, že nie som úplne voľný, úplne uvoľnený, úplne vo svojom tele. A hoci je to len nepatrné, cítime v sebe napätie. Chceli by sme to odložiť, "vymazať", nadýchnuť sa a byť znova...


Chcete zdieľať?