Bolesť svalov pri prechladnutí. 

24.02.2025

Každý to už zažil – pocit prechladnutia, bolesť svalov a celková únava, ktorá nás spomaľuje. Čo sa deje v tele a ako urýchliť regeneráciu? A prečo pri prechladnutí cítime bolesť svalov, hoci sme nevykonávali žiadnu fyzickú námahu? Poďme sa na to pozrieť detailnejšie.

"Asi som prechladnutý, cítim sa slabý a bolia ma svaly."

Čo sa deje vo svaloch pri prechladnutí?

Keď vírus alebo baktéria napadne organizmus, imunitný systém okamžite reaguje a spustí sériu procesov, ktoré pomáhajú bojovať proti infekcii. Súčasťou tohto boja sú aj zmeny, ktoré ovplyvňujú svaly a celkovú telesnú výkonnosť:

  1. Zápal a vplyv cytokínov
    Keď imunitný systém rozpozná infekciu, začne uvoľňovať zápalové látky nazývané cytokíny (napríklad interleukíny alebo TNF-alfa). Tieto látky aktivujú obranné mechanizmy tela, no zároveň môžu spôsobovať bolesť svalov, pretože ovplyvňujú nervové zakončenia a znižujú prah bolesti. Výsledkom je citlivosť svalov a celkové nepohodlie.

  2. Oxidačný stres a únava
    Zvýšená aktivita imunitného systému vedie k produkcii voľných radikálov, ktoré môžu poškodzovať bunkové štruktúry, vrátane mitochondrií v svalových vláknach. Mitochondrie sú hlavné "elektrárne" buniek, ktoré vyrábajú ATP – zdroj energie pre svaly. Keď ich funkcia klesne, nastáva pocit slabosti a vyčerpania.

  3. Katabolizmus svalov
    Pri infekcii telo často využíva aminokyseliny zo svalov na tvorbu imunitných proteínov, ako sú protilátky. To znamená, že organizmus v tomto období môže "rozkladať" svalové tkanivo rýchlejšie, ako ho dokáže regenerovať. Tento proces môže byť dôvodom, prečo sa cítime slabí a máme pocit, že svaly sú menej výkonné. 

  4. Vplyv na centrálnu nervovú sústavu
    Keď je telo vyčerpané bojom s infekciou, ovplyvňuje to aj nervový systém. Znížená aktivita mozgu a periférnych nervov môže viesť k pocitu únavy, spomaleným reakciám a celkovému oslabeniu výkonnosti tela.


Ako podporiť svaly a urýchliť regeneráciu?

Ak cítite bolesť svalov a celkovú únavu počas prechladnutia, existuje niekoľko spôsobov, ako urýchliť regeneráciu alebo skôr zmierniť nepríjemné príznaky:

  • Hydratácia a elektrolyty
    Dostatočný príjem vody a minerálov (sodík, draslík, horčík, vápnik) je nevyhnutný na udržanie správnej svalovej funkcie a nervového prenosu. Horčík pomáha proti kŕčom a zmierňuje svalovú bolesť.

  • Vyvážená strava
    Pri infekcii často klesá citlivosť na inzulín, takže nadmerná konzumácia rýchlych sacharidov nemusí byť ideálna. Lepšou voľbou sú komplexné sacharidy, ako sú zemiaky, ovsené vločky alebo ryža, ktoré poskytujú stabilnú energiu.

  • Dostatok kvalitných bielkovín
    Leucín a glutamín sú kľúčové aminokyseliny, ktoré podporujú regeneráciu svalov a posilňujú imunitný systém. Kvalitné zdroje bielkovín, ako sú vajcia, ryby, chudé mäso alebo kolagén, vývar, môžu pomôcť minimalizovať svalový katabolizmus.

  • Omega-3 mastné kyseliny
    Tieto zdravé tuky majú protizápalové účinky a môžu znižovať svalovú bolesť spojenú s infekciou. Nájdete ich v rybách, ľanových semienkach alebo v orechoch.

  • Dôležité vitamíny a minerály
    Vitamín D, zinok, vitamín C a B-komplex sú kľúčové pre podporu imunitného systému a obnovu energetického metabolizmu. Vitamín D napríklad pomáha regulovať zápalové procesy v tele a zlepšuje svalovú regeneráciu.

  • Spánok a regenerácia
    Počas spánku telo opravuje poškodené tkanivá a posilňuje imunitný systém. Dostatok kvalitného spánku je preto nevyhnutný na rýchlejšie zotavenie.


Doprajte telu vhodnú starostlivosť a svaly sa vám odvďačia

Keď sa cítite prechladnutý, bolia vás svaly a máte celkovú slabosť, nie je to len obyčajná únava. Vaše telo prechádza komplexnými procesmi, v ktorých imunitný systém zohráva hlavnú úlohu. Kľúčom k rýchlejšiemu zotaveniu je podpora organizmu správnou výživou, hydratáciou a dostatočným oddychom. Ak sa o svoje telo staráte aj v čase choroby, pomôže vám to nielen skrátiť dobu regenerácie, ale aj minimalizovať straty svalovej hmoty a výkonu.

Ak chcete podporiť svoje telo v čase oslabenia, myslite na vyváženú výživu a doprajte si viac oddychu – vaše svaly sa vám za to odvďačia rýchlejším návratom do formy.

NAJNOVŠIE ČLÁNKY NA BLOGU

Slová sú mocné. Vedia inšpirovať, liečiť, otvárať dvere porozumenia. No rovnako vedia ponižovať či rozdeľovať. V dobe, keď si každý môže verejne vyjadriť názor, sa čoraz častejšie kladie otázka – kde končí sloboda slova?

Keď je telo v pokoji, ale myseľ beží maratón.

HRV – variabilita srdcovej frekvencie – je jeden z najcitlivejších ukazovateľov nášho vnútorného nastavenia. Často si myslíme, že sa týka len športovcov, tréningu alebo fyzickej kondície. No HRV je predovšetkým zrkadlom nervovej sústavy. A tá reaguje nielen na to, čo robíme, ale aj na to, čo cítime.

V uponáhľanom svete plnom neustálych podnetov si často ani neuvedomujeme, ako veľmi je naša nervová sústava preťažená. Neustála stimulácia zvukmi, obrazmi, informáciami a sociálnym stresom vedie k tomu, že telo a myseľ sa nedokážu dostatočne uvoľniť a regenerovať. Práve preto je dôležité vedome vytvárať priestor na uvoľnenie nervového systému.

Mitochondrie sú malé elektrárne našich buniek. Vďaka nim získavame energiu potrebnú nielen na bežné fungovanie, ale aj na športový výkon. Často sa kladie otázka: kedy sa mitochondrie vlastne tvoria – počas tréningu alebo až po ňom? A ako spoznať, že sme po náročnom tréningu skutočne zregenerovaní?

Po období zimnej prípravy, kde sa tréningy nesú skôr v znamení nižších intenzít a menšieho objemu, prichádza čas, keď sa tréningy predlžujú a zvyšuje sa aj intenzita. Ak trénujete viac hodín týždenne a začínate pridávať aj tempo a intervaly, prirodzene tým dávate telu signál, že potrebuje väčšie zásoby pohotovej energie – teda glykogénu.

Vybrať si životného partnera je jedno z najdôležitejších rozhodnutí v živote. Nie je to len o sympatiách, spoločných záujmoch alebo chvíľkových pocitoch. Základom pevného a hlbokého vzťahu sú hodnoty, ktoré stoja za všetkým, čo sa vo vzťahu časom rozvinie. Ak by sme ich mali zhrnúť do troch oblastí, boli by to tieto: dôvera, rešpekt a spoločný...

Každý z nás to pozná. Niečo sa deje, niečo nové prichádza, alebo naopak neprichádza a my cítime jemné napätie. Možno len v podvedomí, možno ako tichý pocit, že nie som úplne voľný, úplne uvoľnený, úplne vo svojom tele. A hoci je to len nepatrné, cítime v sebe napätie. Chceli by sme to odložiť, "vymazať", nadýchnuť sa a byť znova...


Chcete zdieľať?