Slová sú mocné. Vedia inšpirovať, liečiť, otvárať dvere porozumenia. No rovnako vedia ponižovať či rozdeľovať. V dobe, keď si každý môže verejne vyjadriť názor, sa čoraz častejšie kladie otázka – kde končí sloboda slova?
Ako často chodiť na masáž?
Jedna z obvyklých otázok smeruje aj k tomu ako často chodiť na masáž. Poučka je totožná s inými životnými radosťami a znie, "Keď je čas a chuť". Chuť by bola takmer vždy, no s časom je to relatívne horšie. Keď by sme si aj čas nenašli, určite si si ho nájde naše telo za nás a prinúti nás pozrieť sa ako sa vlastne cítime. Vtedy už zvyčajne cítime stuhnutie svalov. Ako teda často chodiť na masáž?
Relax adekvátny k záťaži

Frekvencia masáží je priamo úmerná od vašej záťažovej aktivity. Mimoriadne záleží, ako často zaťažujete svoje telo či psychiku. Treba si uvedomiť, že adekvátne k vašej nazvime to záťaži je potrebný aj relax. Medzi záťažou na telo, počítame aj prácu, šport a vlastne každú fyzickú aktivitu. Medzi ovplyvňujúce záťažové aspekty patrí aj psychická záťaž, ktorá často unavý ešte viac, no nenápadnejším spôsobom. Pri situáciach, ktoré naše telo vyhodnotí ako stresové, vzniká jemné a niekedy aj dosť výrazné napätie v svaloch. Takáto záťaž je teda relatívne malá, ale po väčšine dlhodobá. Čo je nepríjemnejšie, ovplyvňuje nie len svaly ale celé telo. Preto si ju treba často všímať. Samozrejme, že únava tela je ovplyvnená aj trénovanosťou človeka. Tréningom akejkoľvek aktivity sa stávame odolnejší a miera našej únavy je potom menšia.
Naše telo má výbornú regeneračnú schpnosť
Aj keď ma telo mimoriadne efektívnu regeneračnú schopnosť, častokrát mu musíme k regenerácii aj pomocť. A presne na to sú masáže najvhodnejšie. S telom pracujem za vašej pasívnej účasti. Inými slovami pri masáži nevytvárate žiadnu svalovú akciu ako napríklad pri strečingu či cvičení. Samozrejme je vynikajúce tieto tri činnosti spojiť a regenerácia bude podstatne lepšia. Poradie by ale malo byť nasledovné. Najprv masáž, strečing a nakoniec cvičenie či posilňovanie. Keď v akútnom stave stuhnutých svalov začnete cvičiť, môže to skončiť "seknutím", lebo nemáte na cvičenie potrebnú pružnosť. Rozdiel je teda v tom, že pri masáži nevytvárate žiadnu svalovú aktivitu a telo tak môže pokojne regenerovať úplne prioritne a sústrediť sa na uvoľnenie svalov. Svaly nevytvárajú žiadny odpor a účinnosť masáže je potom čo najvyššia. Preto je veľmi podstatné aby ste pri masáži boli čo najviac uvoľnený. Vtedy máte najzdravšiu a najefektívnejšiu formu uvoľnenia svalov.
Akútne stavy
Pri zložitých, bolestivých či "seknutých" stavoch je dobré konzultovať frekvenciu terapie priamo s masérom, ktorý pozná spolu s vami vašu rýchlosť regenerácie, aby bola masáž čo najefektívnejšia. Preto je dosť podstatná komunikácia pri takýchto stavoch.
Odporúčanie maséra
Takže neexistuje jednoznačná odpoveď ako často na masáž. Môžu byť len odporúčania, ktoré môžete akceptovať. Nemajte však obavu o svoje stuhnuté svaly. Takmer 90% bolestí svalov vyrieši kvalitná masáž u dobrého maséra. Nájdite si preto svojho obľúbeného, kde sa budete cítiť uvoľnene a príjemne.

NAJNOVŠIE ČLÁNKY NA BLOGU
Keď je telo v pokoji, ale myseľ beží maratón.
HRV – variabilita srdcovej frekvencie – je jeden z najcitlivejších ukazovateľov nášho vnútorného nastavenia. Často si myslíme, že sa týka len športovcov, tréningu alebo fyzickej kondície. No HRV je predovšetkým zrkadlom nervovej sústavy. A tá reaguje nielen na to, čo robíme, ale aj na to, čo cítime.
Niektorí ľudia sa celý život snažia pochopiť minulosť, nájsť v nej príčiny svojich pocitov, rozhodnutí a vzťahov. Možno ste si však všimli, že skutočnú váhu majú často až skúsenosti, ktoré prichádzajú neskôr. Tie, ktoré sme vedome prežili, a ktorým sme rozumeli.
V uponáhľanom svete plnom neustálych podnetov si často ani neuvedomujeme, ako veľmi je naša nervová sústava preťažená. Neustála stimulácia zvukmi, obrazmi, informáciami a sociálnym stresom vedie k tomu, že telo a myseľ sa nedokážu dostatočne uvoľniť a regenerovať. Práve preto je dôležité vedome vytvárať priestor na uvoľnenie nervového systému.
Po náročnom tréningu sa prirodzene pýtame, ktoré časti nášho tela sa zotavia skôr – svaly alebo nervová sústava. Hoci sa zvyčajne sústredíme na fyzickú únavu svalov, kľúčovú rolu pri regenerácii zohráva aj únava nervového systému.
Mitochondrie sú malé elektrárne našich buniek. Vďaka nim získavame energiu potrebnú nielen na bežné fungovanie, ale aj na športový výkon. Často sa kladie otázka: kedy sa mitochondrie vlastne tvoria – počas tréningu alebo až po ňom? A ako spoznať, že sme po náročnom tréningu skutočne zregenerovaní?
Po období zimnej prípravy, kde sa tréningy nesú skôr v znamení nižších intenzít a menšieho objemu, prichádza čas, keď sa tréningy predlžujú a zvyšuje sa aj intenzita. Ak trénujete viac hodín týždenne a začínate pridávať aj tempo a intervaly, prirodzene tým dávate telu signál, že potrebuje väčšie zásoby pohotovej energie – teda glykogénu.
Vybrať si životného partnera je jedno z najdôležitejších rozhodnutí v živote. Nie je to len o sympatiách, spoločných záujmoch alebo chvíľkových pocitoch. Základom pevného a hlbokého vzťahu sú hodnoty, ktoré stoja za všetkým, čo sa vo vzťahu časom rozvinie. Ak by sme ich mali zhrnúť do troch oblastí, boli by to tieto: dôvera, rešpekt a spoločný...
Každý z nás to pozná. Niečo sa deje, niečo nové prichádza, alebo naopak neprichádza a my cítime jemné napätie. Možno len v podvedomí, možno ako tichý pocit, že nie som úplne voľný, úplne uvoľnený, úplne vo svojom tele. A hoci je to len nepatrné, cítime v sebe napätie. Chceli by sme to odložiť, "vymazať", nadýchnuť sa a byť znova...
Chcete zdieľať?