Tipy na uvoľňujúce cvičenia. 

28.08.2018

Častokrát sa stáva, že sa nestíhame venovať svojmu telu tak, ako by sme naozaj chceli, a už vôbec nie tak, ako si to vyžaduje.  V návale práce, či iných aktivít je veľmi náročné ukrojiť si chvíľku len pre  seba. A keď už sa nám podarí ukrojiť si malú chvíľku voľného času, akurát vtedy sa nám cvičiť  veľmi nechce. Preto vám chcem prezradiť moje tipy ako sa rýchlo a efektívne uvoľniť aj v práci. Oddýchnete si od projektu či inej zaujímavej pracovnej činnosti a na okamih si všimnite aj svoju telesnú schránku. 

Na chvíľku sa zastaviť

Cvičenie sa dá praktizovať samozrejme aj mimo práce a vlastne kdekoľvek, kde budete pociťovať svalové napätie v tele. Skúste sa na chvíľku zastaviť a precvičiť si svaly. Nezaberie vám veľa času a pomôže vám cítiť sa opäť o čosi komfortnejšie. Poďme si predstaviť konkrétne cviky.


Uvoľnenie ramien: Tento cvik môžete vykonávať v sede alebo v stoji. Ruky si dajte vedľa tela a uvoľnite si ramená krúživým pohybom smerom dopredu 10 krát a potom smerom dozadu taktiež 10 krát. Najprv jedno rameno, potom druhé a nakoniec spolu. Tiež 10 krát.

Uvoľnenie šije a lopatiek: Tento cvik sa lepšie prevádza v stoji. Vystreté ruky si dajte za chrbát, dlaňami k sebe. Stojte vzpriamený no uvoľnený. Lopatky pritlačte čo najviac k sebe a zopnuté ruky sa snažte dvíhať hore, pričom sa nepredkláňajte. Hlavu môžete mať rovno alebo ju veľmi pomaly môžete tlačiť smerom k hrudníku. Zotrvajte v tejto polohe 10 sekúnd a následne sa uvoľnite. Zároveň si tým rozhýbete aj šiju. Opäť môžete dvíhať ruky a hlavu mierne tlačiť na ľavú a pravú stranu. 

Uvoľnenie lopatiek v sede: Sadnite si na stoličku, pričom máte chrbát vzpriamený. Dlane položte na seba, na sedadlo stoličky medzi nohy. Zatlačte dlaňami do stoličky najprv jednou rukou a zotrvajte v tejto pozícií 10 sekúnd. Potom si prestriedajte ruky a zatlačte do sedadla druhou rukou a taktiež zotrvajte v tejto pozícií 10 sekúnd. Striedajte si takto ruky a o pakujte viac krát. Mali by ste cítiť, ako sa vám dvíhajú a uvoľňujú lopatky. 

Drepy: Postavte sa tak, aby ste chodidlá mali približne na úrovni šírky ramien. Ruky predpažte pred seba. Pomaly môžete ísť dole do drepu a potom späť hore. Dôležité je aby ste to robili čo najpomalšie. Cvik opakujte 10 krát.

Uvoľnenie krížovej oblasti: Tento cvik sa vykonáva v stoji. Stojíte na jednej nohe a druhá je zdvihnutá tesne nad zemou. Nohou čo je tesne nad zemou urobíte veľký kruh tak, aby ste cítili hraničné polohy do ktorých vás svaly pustia. Najprv smerom dopredu 5 krát. Potom prestriedajte tým istým spôsobom druhú nohu. V ďalšom opakovaní si môžete smer otáčania zmeniť a krúžiť smerom dozadu. Ak máte zo začiatku problém so stabilitou, môžete sa rukou pridržať pevného predmetu alebo steny. 

Uvoľnenie strečing sedacích svalov: Tento cvik sa vykoná v sede. Sadnite si na stoličku a jednu nohu si preložte cez koleno tak, že pri kolene budete ma členok druhej nohy. Jednou rukou si chyťte za chodidlo a druhou za koleno. Teraz sa pomaly predkloňte tvárou ku kolenu nohy, ktorá je na zemi. Zotrvajte v tejto polohe 10 sekúnd a následne sa uvoľnite. Ten istý postup praktizujte aj s druhou nohou. Opakujte podľa potreby. 


Získali ste o čosi viacej energie?

Snáď sa vám podarilo uvoľniť si telo aspoň na chvíľu a získali ste o čosi viacej energie pre zvyšok vášho dňa.  Ak aj po cvičení cítite, že telo potrebuje podstatne viacej uvoľnenia, rád vás uvidím u mňa v salóne a pozriem sa vám na problémové partie. Budete sa cítiť uvoľnene, pružne a spokojne.

NAJNOVŠIE ČLÁNKY NA BLOGU

Slová sú mocné. Vedia inšpirovať, liečiť, otvárať dvere porozumenia. No rovnako vedia ponižovať či rozdeľovať. V dobe, keď si každý môže verejne vyjadriť názor, sa čoraz častejšie kladie otázka – kde končí sloboda slova?

Keď je telo v pokoji, ale myseľ beží maratón.

HRV – variabilita srdcovej frekvencie – je jeden z najcitlivejších ukazovateľov nášho vnútorného nastavenia. Často si myslíme, že sa týka len športovcov, tréningu alebo fyzickej kondície. No HRV je predovšetkým zrkadlom nervovej sústavy. A tá reaguje nielen na to, čo robíme, ale aj na to, čo cítime.

V uponáhľanom svete plnom neustálych podnetov si často ani neuvedomujeme, ako veľmi je naša nervová sústava preťažená. Neustála stimulácia zvukmi, obrazmi, informáciami a sociálnym stresom vedie k tomu, že telo a myseľ sa nedokážu dostatočne uvoľniť a regenerovať. Práve preto je dôležité vedome vytvárať priestor na uvoľnenie nervového systému.

Mitochondrie sú malé elektrárne našich buniek. Vďaka nim získavame energiu potrebnú nielen na bežné fungovanie, ale aj na športový výkon. Často sa kladie otázka: kedy sa mitochondrie vlastne tvoria – počas tréningu alebo až po ňom? A ako spoznať, že sme po náročnom tréningu skutočne zregenerovaní?

Po období zimnej prípravy, kde sa tréningy nesú skôr v znamení nižších intenzít a menšieho objemu, prichádza čas, keď sa tréningy predlžujú a zvyšuje sa aj intenzita. Ak trénujete viac hodín týždenne a začínate pridávať aj tempo a intervaly, prirodzene tým dávate telu signál, že potrebuje väčšie zásoby pohotovej energie – teda glykogénu.

Vybrať si životného partnera je jedno z najdôležitejších rozhodnutí v živote. Nie je to len o sympatiách, spoločných záujmoch alebo chvíľkových pocitoch. Základom pevného a hlbokého vzťahu sú hodnoty, ktoré stoja za všetkým, čo sa vo vzťahu časom rozvinie. Ak by sme ich mali zhrnúť do troch oblastí, boli by to tieto: dôvera, rešpekt a spoločný...

Každý z nás to pozná. Niečo sa deje, niečo nové prichádza, alebo naopak neprichádza a my cítime jemné napätie. Možno len v podvedomí, možno ako tichý pocit, že nie som úplne voľný, úplne uvoľnený, úplne vo svojom tele. A hoci je to len nepatrné, cítime v sebe napätie. Chceli by sme to odložiť, "vymazať", nadýchnuť sa a byť znova...


Chcete zdieľať?