Telo rozpráva skôr, než prehovorí rozum

05.05.2025

Určite ste už zažili moment, keď vstúpite do miestnosti a hneď viete, či ste vítaní. Skôr, než niekto prehovorí, vaše telo vyšle jasný signál. Alebo naopak, objaví sa zvláštny nepokoj, hoci navonok je všetko v poriadku. Telo to jednoducho vie skôr než myseľ. A práve o tom je náš polyvagálny svet.

Každý deň v ňom žijeme, často bez toho, aby sme o ňom vedeli. Svet, v ktorom náš nervový systém neustále vyhodnocuje, či sme v bezpečí, v ohrození, alebo je čas stiahnuť sa. To, čo cítime, ako dýchame, aký máme tón hlasu či postoj tela, riadi nervový systém, ktorý funguje nezávisle od našej vôle.

Čo je polyvagálna teória?

Polyvagálna teória je pohľad na človeka cez nervus vagus — blúdivý nerv, ktorý spája mozog s telom. Jej autor, Stephen W. Porges, popisuje tri základné stavy nášho nervového systému:

Stav bezpečia a spojenia
Telo je pokojné, dych plynulý, cítime sa otvorene a príjemne. Vnímame, sme schopní počúvať, smiať sa a byť sami sebou. Tu sme doma.

Stav aktivácie — boj alebo útek
Dych sa zrýchli, srdce bije silnejšie. Myseľ chce riešiť, utekať alebo bojovať. Cítime napätie, nepokoj, hnev. Nie vždy je však zrejmé, pred čím vlastne.

Stav zamrznutia — stiahnutie
Keď hrozba trvá dlho, alebo je priveľká, telo vypne. Odpojí nás od emócií, myšlienok, niekedy aj od tela. Objaví sa únava, apatia, pocit, že sme mimo seba.

Prečo je dobré vedieť, v akom stave ste?

Keď pochopíte, že vaše telo neustále komunikuje cez tieto stavy, začnete si všímať, kedy ste naozaj v spojení so sebou a kedy už iba prežívate. Viete si povedať "teraz som v napätí" a cez dych, pohyb či dotyk sa vrátiť späť k sebe. Nemusíte všetko riešiť hlavou.

Polyvagálny svet je svet vnímania seba. Niekedy stačí zavrieť oči a vnímať, či dýchate do brucha, alebo len plytko pod kľúčnymi kosťami. Či sa vám uvoľnili ramená. Či má váš hlas mäkký tón, alebo je ostrý a krátky.

A práve v týchto malých, všedných momentoch sa začína veľká zmena.

Ako žiť vedome v polyvagálnom svete?

Začnite pozorovať. Nie myšlienky, ale telo.
Ráno si položte otázku, ako dýchate. Po rozhovore s niekým si všimnite, či vám je s ním teplo alebo vás sťahuje. Pri hudbe, či vám uvoľňuje hrudník. Všímajte si, kedy sa vaše telo napne a čo vás vráti späť.

Keď sa telo uvoľní, duša sa usmeje. A o to v našom polyvagálnom svete ide. Nájsť vnútorný pokoj a nechať život plynúť cez seba, nie proti sebe.

NAJNOVŠIE ČLÁNKY NA BLOGU

Spánok je kľúčovou súčasťou zdravia, no mnohí ho podceňujú. Jeho kvalita ovplyvňuje fyzickú aj mentálnu pohodu, regeneráciu tela a schopnosť efektívne fungovať počas dňa. Ak chcete spať lepšie a zobúdzať sa oddýchnutí, dodržiavajte tieto princípy.

Láska je jedným z najsilnejších pocitov, ktoré môžeme v živote zažiť. Často ju vnímame ako vzťah medzi dvoma ľuďmi, kde je dôležitá vzájomnosť. No skutočná láska, taká, ktorá nás napĺňa a dáva životu hĺbku, nie je len o tom, aby bola opätovaná. Je to predovšetkým vnútorný stav, ktorý môžeme cítiť bez ohľadu na vonkajšie okolnosti.

Horčík (magnézium) je esenciálny minerál, ktorý sa podieľa na viac ako 300 biochemických procesoch v tele. Zohráva kľúčovú úlohu pri fungovaní svalov, nervovej sústavy, metabolizme energie a zdraví kostí. Jeho nedostatok môže viesť k únave, svalovým kŕčom, nespavosti alebo problémom so sústredením.

Vitamíny sú kľúčové pre zdravie, no dôležitá je ich správna rovnováha. Nedostatok môže viesť k zdravotným problémom, zatiaľ čo nadbytok niektorých vitamínov (najmä tých rozpustných v tukoch) môže spôsobiť toxicitu. Preto je dôležité dbať na odporúčané dávky a prispôsobiť ich individuálnym potrebám. Netreba to s nimi preháňať, ale ani podceňovať.

Vitamíny sú nevyhnutné pre správne fungovanie ľudského organizmu. Podieľajú sa na množstve biochemických procesov, ovplyvňujú metabolizmus, imunitný systém, zdravie kože, svalov a nervového systému. Hoci telo dokáže niektoré vitamíny produkovať samo (napríklad vitamín D pri vystavení slnečnému žiareniu), väčšinu musíme prijímať prostredníctvom...

Vláknina je často prehliadanou, no mimoriadne dôležitou súčasťou stravy. Hoci nemá priamu energetickú hodnotu, zohráva kľúčovú úlohu v trávení, regulácii krvného cukru a celkovom zdraví. Pravidelná konzumácia vlákniny prináša množstvo benefitov pre telo aj myseľ.

Vybrať si správneho trénera je kľúčové pre dosiahnutie tréningových cieľov. Kvalitný tréner sa nezameriava len na samotné cvičenie, ale na komplexnú starostlivosť o klienta. Aké vlastnosti by mal mať profesionálny tréner?

Tuky sú dôležitým makronutrientom, ktorý zohráva zásadnú úlohu v našom zdraví. Napriek ich vyššiemu kalorickému obsahu sú nevyhnutné pre správne fungovanie tela. Pomáhajú pri vstrebávaní vitamínov, tvorbe hormónov a chránia vnútorné orgány. Je však dôležité vedieť, aké tuky konzumovať a v akom množstve.


Chcete zdieľať?