Slová sú mocné. Vedia inšpirovať, liečiť, otvárať dvere porozumenia. No rovnako vedia ponižovať či rozdeľovať. V dobe, keď si každý môže verejne vyjadriť názor, sa čoraz častejšie kladie otázka – kde končí sloboda slova?
Ako môžeme pracovať na imunite a ako ju podporiť?

Imunitný systém je naším ochranným štítom proti vírusom, baktériám a iným škodlivým vplyvom. Jeho sila a odolnosť však nezávisia len od genetiky, ale najmä od našich každodenných návykov. Ak chceme mať silnú imunitu, musíme sa o ňu starať komplexne – od výživy cez pohyb až po zvládanie stresu. Ako na to?
Zdravé črevá - základ silnej imunity
Až 70 % imunitných buniek sídli v črevách, kde spolupracujú s črevnými baktériami. Čím pestrejší a zdravší je náš črevný mikrobióm, tým lepšie reaguje na infekcie a zápaly. Podporiť ho môžeme:
Fermentovanými potravinami (kyslá kapusta, kefír, kimchi, jogurt)
Potravinami bohatými na vlákninu (ovocie, zelenina, strukoviny, celozrnné produkty)
Prebiotikami, ktoré vyživujú dobré baktérie (cesnak, cibuľa, pór, čakanka)
Kvalitná strava plná živín
Strava bohatá na dôležité vitamíny a minerály je nevyhnutná pre správne fungovanie imunitného systému. Zamerajme sa na:
Vitamín D – pomáha regulovať imunitnú odpoveď (slnečné svetlo, ryby, vajcia, huby)
Vitamín C – podporuje tvorbu bielych krviniek (citrusy, paprika, kivi, brokolica)
Zinok – znižuje dĺžku trvania infekcií (tekvicové semienka, orechy, mäso, strukoviny)
Omega-3 mastné kyseliny – tlmia zápalové procesy (losos, ľanové semienka, vlašské orechy)
Pohyb ako posilňovač imunity

Pravidelná fyzická aktivita pomáha imunitnému systému efektívnejšie bojovať proti infekciám. Nemusíme podávať vrcholové výkony – stačí:
Rýchla chôdza, beh alebo plávanie aspoň 30 minút denne
Silový tréning niekoľkokrát do týždňa
Cvičenie na čerstvom vzduchu, ktoré okrem pohybu podporí aj mentálnu pohodu
Regenerácia a kvalitný spánok
Počas spánku sa telo opravuje a vytvára imunitné bunky. Ak pravidelne spíme menej ako 7 hodín, oslabujeme svoju schopnosť bojovať s infekciami. Na dobrý spánok pomáha:
Chodiť spať a vstávať v rovnakom čase
Vyhýbať sa modrému svetlu (mobil, TV) pred spaním
Vytvoriť si príjemné prostredie na spánok (ticho, tma, správna teplota)
Stres ako nepriateľ imunity
Dlhodobý stres zvyšuje hladinu kortizolu, ktorý oslabuje imunitnú odpoveď. Preto je dôležité:
Praktizovať techniky relaxácie (hlboké dýchanie, meditácia, joga)
Tráviť čas v prírode a s blízkymi
Obmedziť príjem negatívnych správ a sociálnych sietí
Hydratácia a pravidelný pobyt vonku
Voda je kľúčová pre správnu cirkuláciu krvi a odplavovanie toxínov. Denne by sme mali vypiť aspoň 2 – 3 litre vody. Pobyt na čerstvom vzduchu zase pomáha okysličiť organizmus a prispieva k tvorbe vitamínu D.
Imunita ako odraz životného štýlu
Podpora imunity nie je o jednom zázračnom doplnku alebo jedle, ale o celkovom životnom štýle. Kvalitná strava, pravidelný pohyb, spánok a zvládanie stresu sú základné piliere silného imunitného systému. Keď sa o svoje telo staráme, ono sa nám odvďačí zdravím a vitalitou.

NAJNOVŠIE ČLÁNKY NA BLOGU
Keď je telo v pokoji, ale myseľ beží maratón.
HRV – variabilita srdcovej frekvencie – je jeden z najcitlivejších ukazovateľov nášho vnútorného nastavenia. Často si myslíme, že sa týka len športovcov, tréningu alebo fyzickej kondície. No HRV je predovšetkým zrkadlom nervovej sústavy. A tá reaguje nielen na to, čo robíme, ale aj na to, čo cítime.
Niektorí ľudia sa celý život snažia pochopiť minulosť, nájsť v nej príčiny svojich pocitov, rozhodnutí a vzťahov. Možno ste si však všimli, že skutočnú váhu majú často až skúsenosti, ktoré prichádzajú neskôr. Tie, ktoré sme vedome prežili, a ktorým sme rozumeli.
V uponáhľanom svete plnom neustálych podnetov si často ani neuvedomujeme, ako veľmi je naša nervová sústava preťažená. Neustála stimulácia zvukmi, obrazmi, informáciami a sociálnym stresom vedie k tomu, že telo a myseľ sa nedokážu dostatočne uvoľniť a regenerovať. Práve preto je dôležité vedome vytvárať priestor na uvoľnenie nervového systému.
Po náročnom tréningu sa prirodzene pýtame, ktoré časti nášho tela sa zotavia skôr – svaly alebo nervová sústava. Hoci sa zvyčajne sústredíme na fyzickú únavu svalov, kľúčovú rolu pri regenerácii zohráva aj únava nervového systému.
Mitochondrie sú malé elektrárne našich buniek. Vďaka nim získavame energiu potrebnú nielen na bežné fungovanie, ale aj na športový výkon. Často sa kladie otázka: kedy sa mitochondrie vlastne tvoria – počas tréningu alebo až po ňom? A ako spoznať, že sme po náročnom tréningu skutočne zregenerovaní?
Po období zimnej prípravy, kde sa tréningy nesú skôr v znamení nižších intenzít a menšieho objemu, prichádza čas, keď sa tréningy predlžujú a zvyšuje sa aj intenzita. Ak trénujete viac hodín týždenne a začínate pridávať aj tempo a intervaly, prirodzene tým dávate telu signál, že potrebuje väčšie zásoby pohotovej energie – teda glykogénu.
Vybrať si životného partnera je jedno z najdôležitejších rozhodnutí v živote. Nie je to len o sympatiách, spoločných záujmoch alebo chvíľkových pocitoch. Základom pevného a hlbokého vzťahu sú hodnoty, ktoré stoja za všetkým, čo sa vo vzťahu časom rozvinie. Ak by sme ich mali zhrnúť do troch oblastí, boli by to tieto: dôvera, rešpekt a spoločný...
Každý z nás to pozná. Niečo sa deje, niečo nové prichádza, alebo naopak neprichádza a my cítime jemné napätie. Možno len v podvedomí, možno ako tichý pocit, že nie som úplne voľný, úplne uvoľnený, úplne vo svojom tele. A hoci je to len nepatrné, cítime v sebe napätie. Chceli by sme to odložiť, "vymazať", nadýchnuť sa a byť znova...
Chcete zdieľať?