Zápal nosohltanu je bežný zdravotný problém, ktorý postihuje horné dýchacie cesty a spôsobuje nepríjemné príznaky ako škriabanie v hrdle, nádchu či mierne zvýšenú teplotu. Hoci ide väčšinou o vírusovú infekciu, v niektorých prípadoch sa môže pridružiť aj bakteriálna zložka. Ako teda rozlíšiť príčinu, zvoliť správnu liečbu a zároveň neohroziť svoje...
Ako prirodzene uvoľniť nervovú sústavu

V uponáhľanom svete plnom neustálych podnetov si často ani neuvedomujeme, ako veľmi je naša nervová sústava preťažená. Neustála stimulácia zvukmi, obrazmi, informáciami a sociálnym stresom vedie k tomu, že telo a myseľ sa nedokážu dostatočne uvoľniť a regenerovať. Práve preto je dôležité vedome vytvárať priestor na uvoľnenie nervového systému.
Ticho ako liek
Jedným z najjednoduchších a najúčinnejších spôsobov uvoľnenia je ticho. Keď odstránime hudbu, hluk mesta a digitálne zvuky, nervová sústava dostáva príležitosť upokojiť sa a znížiť svoju aktivitu. Ticho nie je len absencia zvuku – je to priestor, kde telo a myseľ môžu prirodzene prepnúť z režimu neustálej pohotovosti do režimu hlbokej regenerácie.
Minimalizácia stimulov
Ak chcete podporiť uvoľnenie, skúste minimalizovať všetky druhy stimulov:
-
Vypnite hudbu a televíziu.
-
Odložte telefón a iné obrazovky.
-
Vyhnite sa rušivým rozhovorom alebo hlasným prostrediam. Týmto krokom dávate svojmu mozgu možnosť prestúpiť do stavu vnútorného pokoja.
Vedomé dýchanie

Dýchanie je priamy most medzi telom a nervovým systémom. Vedomé, pomalé dýchanie, najmä predĺžené výdychy (napríklad nádych na 4 sekundy, výdych na 6 až 8 sekúnd), aktivujú parasympatickú vetvu nervového systému. Tá je zodpovedná za oddych, regeneráciu a obnovu síl. Pravidelné vedomé dýchanie je jednoduchý a efektívny nástroj na uvoľnenie aj v priebehu rušného dňa.
Prítomnosť v tele
Keď pozornosť upriamime dovnútra – na pocity v tele, rytmus dychu, jemné napätie alebo uvoľnenie svalov – začíname prirodzene spomaľovať činnosť mozgu a nervovej sústavy. Vedomé vnímanie vlastného tela nás vracia do prítomného okamihu a zbavuje nás zbytočných mentálnych nánosov.
Čas v prírode

Pobyt v prírode má pre nervový systém doslova regeneračný účinok. Zníženie hluku, prirodzené rytmy svetla a zvukov a kontakt s prírodným prostredím podporujú hlboké uvoľnenie bez námahy. Lesy, lúky, hory či voda vytvárajú podmienky, v ktorých sa nervová sústava harmonizuje takmer automaticky.
Pomalý pohyb a pokojné večery
Pomalá chôdza, jemné naťahovanie, dychové cvičenia alebo len vedomé ležanie bez podnetov majú veľkú silu. Najmä večer je vhodné dať si zámer, že poslednú hodinu pred spánkom strávite v pokoji, bez obrazoviek, v prítmí a s pomalými aktivitami. Nervová sústava tak prejde do prirodzeného režimu obnovy a pripraví vás na kvalitný spánok.
Dovoľte si spomaliť
Uvoľnenie nervového systému nie je luxus. Je to základná potreba tela a mysle, ak si chceme zachovať energiu, zdravie a radosť zo života. Čím častejšie si doprajeme chvíle ticha, vnútorného stíšenia a prítomnosti, tým lepšie zvládame záťaž každodenného života.
Dovoľte si spomaliť – nie preto, že musíte, ale preto, že vaše telo si to zaslúži.

NAJNOVŠIE ČLÁNKY NA BLOGU
Tehotenstvo je nádherným obdobím v živote ženy, no zároveň môže priniesť aj nečakané fyzické výzvy. Lucia, ktorá navštívila salón Akrim v Banskej Bystrici, sa stretla s intenzívnou bolesťou v oblasti kostrče, ktorá jej sťažovala bežný pohyb aj prácu. Každý krok bol pre ňu výzvou a každodenné činnosti sa stávali náročnými.
Hľadala riešenie, ktoré by...
Každý to už zažil – pocit prechladnutia, bolesť svalov a celková únava, ktorá nás spomaľuje. Čo sa deje v tele a ako urýchliť regeneráciu? A prečo pri prechladnutí cítime bolesť svalov, hoci sme nevykonávali žiadnu fyzickú námahu? Poďme sa na to pozrieť detailnejšie.
Vírusy a baktérie sú mikroorganizmy, ktoré môžu spôsobovať infekčné ochorenia. Napriek tomu, že sa často zamieňajú, ide o úplne odlišné entity s rozdielnou štruktúrou, spôsobom rozmnožovania aj liečbou. Aké sú hlavné rozdiely medzi nimi a ako sa voči nim brániť?
Masáž na zlepšenie nálady?
Február je obdobím, keď nás často zasiahne pochmúrne počasie, krátke dni a nedostatok slnečného svetla. Všade je hmla, zima a tma, čo môže mať vplyv na naše fyzické aj duševné zdravie. Naše telo sa cíti unavene a vyčerpane a zdá sa, že mu chýba energia a živelnosť, ktorú ponúka slnečné svetlo.
"Seklo ma". Čo mám robiť?
Sú chvíle, kedy naše telo a svaly dokonale zvládajú fyzický nápor či stres. Vtedy máme zo seba dobrý pocit, naša práce je efektívna a cítime sa celkovo šťastnejší. Ale každý z nás určite zažil aj situácie, kedy naše telo dlhodobo nezvláda požiadavky, ktoré naň kladieme. Vtedy sa telo prirodzene bráni a svaly v ňom nie sú žiadnou výnimkou....
Inšpirácie pre krajší život
Dnes pri potulkách internetom som našiel zaujímavý obsah. Možno, že to čo vám chcem povedať bude znieť ako klišé, či ďalší motivačný citát, ktorý si síce prečítame a o chvíľku zabudneme, ale to čím ma zaujal je, že nie je až taký okukaný a je v ňom niečo príjemne autentické.
Pomaly ale isto tu máme koniec úžasného leta. Slnko bolo celkom intenzívne a samozrejme som sa aj ja sťažoval, že strašne pečie. Teraz, keď už nepečie nám slnko chýba opäť. Nášmu telu chýbajú radostné pôžitky.
Tipy na uvoľňujúce cvičenia.
Častokrát sa stáva, že sa nestíhame venovať svojmu telu tak, ako by sme naozaj chceli, a už vôbec nie tak, ako si to vyžaduje. V návale práce, či iných aktivít je veľmi náročné ukrojiť si chvíľku len pre seba. A keď už sa nám podarí ukrojiť si malú chvíľku voľného času, akurát vtedy sa nám cvičiť veľmi nechce. Preto...
Chcete zdieľať?