Masáž na zlepšenie nálady? 

09.02.2024

Február je obdobím, keď nás často zasiahne pochmúrne počasie, krátke dni a nedostatok slnečného svetla. Všade je hmla, zima a tma, čo môže mať vplyv na naše fyzické aj duševné zdravie. Naše telo sa cíti unavene a vyčerpane a zdá sa, že mu chýba energia a živelnosť, ktorú ponúka slnečné svetlo. 

Hľadanie endorfínov

V takomto období je dôležité dovoliť si väčšiu pozornosť pre naše telo. Namiesto toho, aby sme sa nechali unášať každodennými povinnosťami a stresom, mali by sme sa zamyslieť nad tým, ako sa cítime a čo dnes naše telo naozaj potrebuje.

Možno je to viac odpočinku, zdravšia strava, či pravidelná fyzická aktivita. Dôležité je vnímať potreby svojho tela a reagovať adekvátne.

Jedným z najúčinnejších spôsobov, ako obnoviť náladu a fyzické telo, je masáž. Masáž nielen uvoľňuje napäté svaly a zlepšuje krvný obeh, ale tiež pomáha zmierniť stres a úzkosť. Počas masáže sa uvoľňujú endorfíny, tzv. hormóny šťastia, ktoré nám dodávajú pocit pohody a uvoľnenia.


Zažiť viac energie

Masáž je teda ideálnym prostriedkom pre obnovenie nálady a fyzického tela. Je to investícia do nášho celkového blahobytu, ktorá sa odzrkadľuje vo viacerých oblastiach života. Vďaka pravidelným masážam môžeme zažiť viac energie, spokojnejší život v rodine či s priateľmi, lepšie výkony v práci, väčšiu radosť z pohybu a športu a v neposlednom rade dosiahnuť dobrý a kvalitný spánok. Dovoľte si teda tento malý luxus a starajte sa o svoje telo tak, ako si zaslúži. Vaše telo vám za to určite poďakuje a vy sa budete cítiť oveľa lepšie a vyrovnane so sebou aj so svetom okolo seba..

NAJNOVŠIE ČLÁNKY NA BLOGU

Slová sú mocné. Vedia inšpirovať, liečiť, otvárať dvere porozumenia. No rovnako vedia ponižovať či rozdeľovať. V dobe, keď si každý môže verejne vyjadriť názor, sa čoraz častejšie kladie otázka – kde končí sloboda slova?

Keď je telo v pokoji, ale myseľ beží maratón.

HRV – variabilita srdcovej frekvencie – je jeden z najcitlivejších ukazovateľov nášho vnútorného nastavenia. Často si myslíme, že sa týka len športovcov, tréningu alebo fyzickej kondície. No HRV je predovšetkým zrkadlom nervovej sústavy. A tá reaguje nielen na to, čo robíme, ale aj na to, čo cítime.

V uponáhľanom svete plnom neustálych podnetov si často ani neuvedomujeme, ako veľmi je naša nervová sústava preťažená. Neustála stimulácia zvukmi, obrazmi, informáciami a sociálnym stresom vedie k tomu, že telo a myseľ sa nedokážu dostatočne uvoľniť a regenerovať. Práve preto je dôležité vedome vytvárať priestor na uvoľnenie nervového systému.

Mitochondrie sú malé elektrárne našich buniek. Vďaka nim získavame energiu potrebnú nielen na bežné fungovanie, ale aj na športový výkon. Často sa kladie otázka: kedy sa mitochondrie vlastne tvoria – počas tréningu alebo až po ňom? A ako spoznať, že sme po náročnom tréningu skutočne zregenerovaní?

Po období zimnej prípravy, kde sa tréningy nesú skôr v znamení nižších intenzít a menšieho objemu, prichádza čas, keď sa tréningy predlžujú a zvyšuje sa aj intenzita. Ak trénujete viac hodín týždenne a začínate pridávať aj tempo a intervaly, prirodzene tým dávate telu signál, že potrebuje väčšie zásoby pohotovej energie – teda glykogénu.

Vybrať si životného partnera je jedno z najdôležitejších rozhodnutí v živote. Nie je to len o sympatiách, spoločných záujmoch alebo chvíľkových pocitoch. Základom pevného a hlbokého vzťahu sú hodnoty, ktoré stoja za všetkým, čo sa vo vzťahu časom rozvinie. Ak by sme ich mali zhrnúť do troch oblastí, boli by to tieto: dôvera, rešpekt a spoločný...

Každý z nás to pozná. Niečo sa deje, niečo nové prichádza, alebo naopak neprichádza a my cítime jemné napätie. Možno len v podvedomí, možno ako tichý pocit, že nie som úplne voľný, úplne uvoľnený, úplne vo svojom tele. A hoci je to len nepatrné, cítime v sebe napätie. Chceli by sme to odložiť, "vymazať", nadýchnuť sa a byť znova...


Chcete zdieľať?