Zápal nosohltanu je bežný zdravotný problém, ktorý postihuje horné dýchacie cesty a spôsobuje nepríjemné príznaky ako škriabanie v hrdle, nádchu či mierne zvýšenú teplotu. Hoci ide väčšinou o vírusovú infekciu, v niektorých prípadoch sa môže pridružiť aj bakteriálna zložka. Ako teda rozlíšiť príčinu, zvoliť správnu liečbu a zároveň neohroziť svoje...
Kedy sa tvoria mitochondrie a ako spoznať, že ste zregenerovaní?

Mitochondrie sú malé elektrárne našich buniek. Vďaka nim získavame energiu potrebnú nielen na bežné fungovanie, ale aj na športový výkon. Často sa kladie otázka: kedy sa mitochondrie vlastne tvoria – počas tréningu alebo až po ňom? A ako spoznať, že sme po náročnom tréningu skutočne zregenerovaní?
Pozrime sa na to bližšie.
Tréning zapáli zápalku, regenerácia stavia dom
Tvorba nových mitochondrií a zvyšovanie ich efektivity (tzv. mitochondriálna biogenéza) je proces, ktorý sa síce spúšťa už počas tréningu, ale samotné zmeny prebiehajú najmä v čase regenerácie.
Keď počas aeróbneho tréningu, ako je napríklad dlhá cyklistika alebo beh v miernej intenzite (tzv. zóna 2), vystavíme telo zvýšenému energetickému dopytu, vysielame bunkám jasný signál: "Potrebujeme viac energie, pripravte sa lepšie na budúce výzvy." Tento signál sa okamžite spustí počas tréningu.

Avšak na samotnú stavbu – teda tvorbu nových mitochondrií, opravu poškodených buniek a vylepšenie ich funkcie – potrebuje telo čas, pokoj a dostatok živín. Skutočné zmeny sa preto dejú počas hodín a dní po tréningu, keď telo oddychuje a regeneruje sa.
Dĺžka tréningu má tiež svoj význam. Dlhšie tréningy (najmä v aeróbnej zóne) vytvárajú silnejší adaptačný stimul, ktorý v kombinácii s kvalitnou regeneráciou vedie k výraznému zlepšeniu vytrvalosti a metabolickej efektivity.
Ako spoznať, že ste skutočne zregenerovaní?
Regenerácia nie je len o zmiznutí svalovky. Telo vysiela množstvo jemných signálov, že je pripravené znova trénovať. Medzi najspoľahlivejšie ukazovatele patria:
Variabilita srdcovej frekvencie (HRV)
Ak je HRV vysoké alebo aspoň v norme v porovnaní s vaším dlhodobým priemerom, znamená to, že váš nervový systém je uvoľnený a pripravený.
Subjektívny pocit
Dobrý spánok, ranná energia, chuť hýbať sa a ľahkosť v tele sú jasnými známkami dostatočnej regenerácie. Mierna svalová únava ešte nemusí byť problémom, pokiaľ je celkové nastavenie pozitívne.
Ranný pulz
Normálny alebo mierne nižší pulz v pokoji oproti obvyklým hodnotám naznačuje, že organizmus nie je v strese a pripravil sa na ďalšiu záťaž.
Psychická chuť trénovať
Ak cítite radosť z pohybu, bez nátlaku či vnútorného odporu, vaše telo a myseľ sú pravdepodobne pripravené.
Priebeh rozcvičky alebo rozjazdu
Ak sa počas prvých minút tréningu tepová frekvencia správa primerane námahe a telo reaguje prirodzene, je to ďalší signál, že regenerácia prebehla úspešne.
Kombinácia týchto ukazovateľov vám umožní intuitívne aj objektívne vyhodnotiť, či ste pripravení na ďalšiu dávku tréningu, alebo je lepšie ešte chvíľu oddychovať.
Regenerácia je rovnako dôležitá ako samotný tréning

Nezabúdajme, že pokrok nevzniká počas samotného tréningu, ale práve v čase odpočinku. Každý kvalitný tréning si zaslúži rovnako kvalitnú regeneráciu.
Doprajte svojmu telu čas, dostatok spánku, vyváženú stravu a pokoj. Vaše mitochondrie vám to vrátia vyššou vytrvalosťou, lepším výkonom a celkovou vitalitou.
Malé pripomenutie na cestu
Telo je neuveriteľne múdry systém. Ak mu dáte správne signály a dostatok priestoru na obnovu, odmení sa vám nielen lepším výkonom, ale aj pocitom vnútornej sily a radosti z pohybu. Dôverujte mu, trpezlivosť a láskavosť k sebe sú najlepšími sprievodcami na ceste za dlhovekým zdravím.

Hood, D. A. (2001). Mechanisms of exercise-induced mitochondrial biogenesis in skeletal muscle. Applied Physiology, Nutrition, and Metabolism
(Ukazuje, že mitochondriálna biogenéza je riadená signálmi aktivovanými počas fyzickej aktivity, ale adaptácia sa deje hlavne počas regenerácie.)
Granata, C., Jamnick, N. A., & Bishop, D. J. (2018). Training-induced changes in mitochondrial content and respiratory function in human skeletal muscle. Sports Medicine
(Popisuje, že kombinácia tréningového stresu a následnej obnovy je kľúčová pre zvýšenie mitochondriálnej hustoty.)
Stanley, J., Peake, J. M., & Buchheit, M. (2013). Cardiac parasympathetic reactivation following exercise: implications for training prescription. Sports Medicine
(Ukazuje, že HRV je veľmi spoľahlivým indikátorom regenerácie nervového systému po náročných tréningoch.) Bishop, D. J., Granata, C., & Eynon, N. (2014). Can we optimise the exercise training prescription to maximise improvements in mitochondria function and content? Biochimica et Biophysica Acta (Štúdia diskutuje o optimálnych stratégiách tréningu a regenerácie pre zlepšenie mitochondriálnej funkcie.)
NAJNOVŠIE ČLÁNKY NA BLOGU
Tehotenstvo je nádherným obdobím v živote ženy, no zároveň môže priniesť aj nečakané fyzické výzvy. Lucia, ktorá navštívila salón Akrim v Banskej Bystrici, sa stretla s intenzívnou bolesťou v oblasti kostrče, ktorá jej sťažovala bežný pohyb aj prácu. Každý krok bol pre ňu výzvou a každodenné činnosti sa stávali náročnými.
Hľadala riešenie, ktoré by...
Každý to už zažil – pocit prechladnutia, bolesť svalov a celková únava, ktorá nás spomaľuje. Čo sa deje v tele a ako urýchliť regeneráciu? A prečo pri prechladnutí cítime bolesť svalov, hoci sme nevykonávali žiadnu fyzickú námahu? Poďme sa na to pozrieť detailnejšie.
Vírusy a baktérie sú mikroorganizmy, ktoré môžu spôsobovať infekčné ochorenia. Napriek tomu, že sa často zamieňajú, ide o úplne odlišné entity s rozdielnou štruktúrou, spôsobom rozmnožovania aj liečbou. Aké sú hlavné rozdiely medzi nimi a ako sa voči nim brániť?
Masáž na zlepšenie nálady?
Február je obdobím, keď nás často zasiahne pochmúrne počasie, krátke dni a nedostatok slnečného svetla. Všade je hmla, zima a tma, čo môže mať vplyv na naše fyzické aj duševné zdravie. Naše telo sa cíti unavene a vyčerpane a zdá sa, že mu chýba energia a živelnosť, ktorú ponúka slnečné svetlo.
"Seklo ma". Čo mám robiť?
Sú chvíle, kedy naše telo a svaly dokonale zvládajú fyzický nápor či stres. Vtedy máme zo seba dobrý pocit, naša práce je efektívna a cítime sa celkovo šťastnejší. Ale každý z nás určite zažil aj situácie, kedy naše telo dlhodobo nezvláda požiadavky, ktoré naň kladieme. Vtedy sa telo prirodzene bráni a svaly v ňom nie sú žiadnou výnimkou....
Inšpirácie pre krajší život
Dnes pri potulkách internetom som našiel zaujímavý obsah. Možno, že to čo vám chcem povedať bude znieť ako klišé, či ďalší motivačný citát, ktorý si síce prečítame a o chvíľku zabudneme, ale to čím ma zaujal je, že nie je až taký okukaný a je v ňom niečo príjemne autentické.
Pomaly ale isto tu máme koniec úžasného leta. Slnko bolo celkom intenzívne a samozrejme som sa aj ja sťažoval, že strašne pečie. Teraz, keď už nepečie nám slnko chýba opäť. Nášmu telu chýbajú radostné pôžitky.
Tipy na uvoľňujúce cvičenia.
Častokrát sa stáva, že sa nestíhame venovať svojmu telu tak, ako by sme naozaj chceli, a už vôbec nie tak, ako si to vyžaduje. V návale práce, či iných aktivít je veľmi náročné ukrojiť si chvíľku len pre seba. A keď už sa nám podarí ukrojiť si malú chvíľku voľného času, akurát vtedy sa nám cvičiť veľmi nechce. Preto...
Chcete zdieľať?