Ako zvládnuť zápal horných dýchacích ciest: účinné metódy liečby a prevencie. 

28.02.2025

Zápal nosohltanu je bežný zdravotný problém, ktorý postihuje horné dýchacie cesty a spôsobuje nepríjemné príznaky ako škriabanie v hrdle, nádchu či mierne zvýšenú teplotu. Hoci ide väčšinou o vírusovú infekciu, v niektorých prípadoch sa môže pridružiť aj bakteriálna zložka. Ako teda rozlíšiť príčinu, zvoliť správnu liečbu a zároveň neohroziť svoje tréningové plány?

Vírus alebo baktéria? Kedy antibiotiká dávajú zmysel?

Najčastejšou príčinou zápalu nosohltanu sú vírusy, ktoré sa šíria kvapôčkami vzduchom a vnikajú do slizníc dýchacích ciest. Vírusy potrebujú hostiteľské bunky na množenie a ich liečba spočíva najmä v podpore imunitného systému, keďže antibiotiká na ne neúčinkujú.

Bakteriálne infekcie sú menej časté, no môžu sa prejaviť silnou bolesťou hrdla, hnisavými povlakmi na mandliach či pretrvávajúcou horúčkou. V takom prípade má zmysel vyhľadať lekára, ktorý môže zvážiť antibiotickú liečbu.


Najlepšie spôsoby liečby zápalu nosohltanu.

Ak máš podozrenie na vírusový zápal nosohltanu, nasledujúce metódy ti môžu pomôcť urýchliť zotavenie:

  1. Dezinfekcia slizníc – Stopangin, Tantum Verde alebo Jox môžu pomôcť zničiť patogény a zmierniť bolesť.

  2. Kloktanie slanou vodou – Odstraňuje hlieny a pomáha pri dezinfekcii.

  3. Nosový sprej Vincentka – Hydratuje sliznice a podporuje regeneráciu.

  4. Doplnky výživy – Zinok (20-30 mg denne), vitamín C (do 1000 mg denne) a vitamín D (5000 IU) podporujú imunitu.

  5. Bylinné čaje a inhalácie – Zázvorový čaj, med a citrón majú protizápalové účinky, inhalácia nad horúcou vodou s eukalyptovým olejom uľahčuje dýchanie.

  6. Odpočinok a dostatok tekutín – Hydratácia a kvalitný spánok sú kľúčové pre rýchle zotavenie.


Môžem športovať pri zápale nosohltanu?

Ak máte len mierne príznaky a vaša HRV (variabilita srdečného tepu) zostáva v rovnováhe, môžete pokračovať v tréningu s istými úpravami:

  • Beh – Ak nemáte horúčku ani silnú únavu, môžete si dať ľahší beh v nižšej intenzite.

  • Posilňovňa – Môžete trénovať, ale znížte objem aj intenzitu, vyhnite sa maximálnym váham.

  • Regenerácia – Zvýšte príjem tekutín, vitamínov a oddychu. Ak sa HRV začne znižovať, je to signál na spomalenie.


Kedy je potrebné vyhľadať lekára?

Ak príznaky pretrvávajú dlhšie ako 5 dní, objaví sa vysoká horúčka, silná bolesť hrdla alebo ťažkosti s dýchaním, je vhodné konzultovať stav s lekárom. Môže ísť o bakteriálnu infekciu, ktorá si vyžaduje antibiotiká.


Ako počúvať telo a využiť kvalitné moderné meracie zariadenia?

Zápal nosohltanu nemusí automaticky znamenať výpadok z tréningového režimu, pokiaľ príznaky nie sú vážne. Dôležité je správne rozpoznať príčinu, zvoliť účinnú liečbu a sledovať signály tela či dáta moderných meracích zariadení. O ktorých budem mať samostatný článok. Podpora imunity, dezinfekcia slizníc a dostatok odpočinku sú najlepšie zbrane proti infekcii, či už vírusovej alebo bakteriálnej.

NAJNOVŠIE ČLÁNKY NA BLOGU

Pomaly ale isto tu máme koniec úžasného leta. Slnko bolo celkom intenzívne a samozrejme som sa aj ja sťažoval, že strašne pečie. Teraz, keď už nepečie nám slnko chýba opäť. Nášmu telu chýbajú radostné pôžitky.

Častokrát sa stáva, že sa nestíhame venovať svojmu telu tak, ako by sme naozaj chceli, a už vôbec nie tak, ako si to vyžaduje. V návale práce, či iných aktivít je veľmi náročné ukrojiť si chvíľku len pre seba. A keď už sa nám podarí ukrojiť si malú chvíľku voľného času, akurát vtedy sa nám cvičiť veľmi nechce. Preto...

Jedna z obvyklých otázok smeruje aj k tomu ako často chodiť na masáž. Poučka je totožná s inými životnými radosťami a znie, "Keď je čas a chuť". Chuť by bola takmer vždy, no s časom je to relatívne horšie. Keď by sme si aj čas nenašli, určite si si ho nájde naše telo za nás a prinúti nás pozrieť sa...


Chcete zdieľať?