Veľa psychologických smerov kladie dôraz na detstvo a na to, ako ovplyvnilo náš život, vzťahy a osobnosť. Mnohí ľudia sa preto prirodzene pýtajú, čo všetko si z detstva nesú a kde hľadať príčiny svojich súčasných pocitov a reakcií. Možno ste si však aj vy všimli, že skutočnú váhu majú často až skúsenosti, ktoré prichádzajú neskôr.
Ako často chodiť na masáž?
Jedna z obvyklých otázok smeruje aj k tomu ako často chodiť na masáž. Poučka je totožná s inými životnými radosťami a znie, "Keď je čas a chuť". Chuť by bola takmer vždy, no s časom je to relatívne horšie. Keď by sme si aj čas nenašli, určite si si ho nájde naše telo za nás a prinúti nás pozrieť sa ako sa vlastne cítime. Vtedy už zvyčajne cítime stuhnutie svalov. Ako teda často chodiť na masáž?
Relax adekvátny k záťaži

Frekvencia masáží je priamo úmerná od vašej záťažovej aktivity. Mimoriadne záleží, ako často zaťažujete svoje telo či psychiku. Treba si uvedomiť, že adekvátne k vašej nazvime to záťaži je potrebný aj relax. Medzi záťažou na telo, počítame aj prácu, šport a vlastne každú fyzickú aktivitu. Medzi ovplyvňujúce záťažové aspekty patrí aj psychická záťaž, ktorá často unavý ešte viac, no nenápadnejším spôsobom. Pri situáciach, ktoré naše telo vyhodnotí ako stresové, vzniká jemné a niekedy aj dosť výrazné napätie v svaloch. Takáto záťaž je teda relatívne malá, ale po väčšine dlhodobá. Čo je nepríjemnejšie, ovplyvňuje nie len svaly ale celé telo. Preto si ju treba často všímať. Samozrejme, že únava tela je ovplyvnená aj trénovanosťou človeka. Tréningom akejkoľvek aktivity sa stávame odolnejší a miera našej únavy je potom menšia.
Naše telo má výbornú regeneračnú schpnosť
Aj keď ma telo mimoriadne efektívnu regeneračnú schopnosť, častokrát mu musíme k regenerácii aj pomocť. A presne na to sú masáže najvhodnejšie. S telom pracujem za vašej pasívnej účasti. Inými slovami pri masáži nevytvárate žiadnu svalovú akciu ako napríklad pri strečingu či cvičení. Samozrejme je vynikajúce tieto tri činnosti spojiť a regenerácia bude podstatne lepšia. Poradie by ale malo byť nasledovné. Najprv masáž, strečing a nakoniec cvičenie či posilňovanie. Keď v akútnom stave stuhnutých svalov začnete cvičiť, môže to skončiť "seknutím", lebo nemáte na cvičenie potrebnú pružnosť. Rozdiel je teda v tom, že pri masáži nevytvárate žiadnu svalovú aktivitu a telo tak môže pokojne regenerovať úplne prioritne a sústrediť sa na uvoľnenie svalov. Svaly nevytvárajú žiadny odpor a účinnosť masáže je potom čo najvyššia. Preto je veľmi podstatné aby ste pri masáži boli čo najviac uvoľnený. Vtedy máte najzdravšiu a najefektívnejšiu formu uvoľnenia svalov.
Akútne stavy
Pri zložitých, bolestivých či "seknutých" stavoch je dobré konzultovať frekvenciu terapie priamo s masérom, ktorý pozná spolu s vami vašu rýchlosť regenerácie, aby bola masáž čo najefektívnejšia. Preto je dosť podstatná komunikácia pri takýchto stavoch.
Odporúčanie maséra
Takže neexistuje jednoznačná odpoveď ako často na masáž. Môžu byť len odporúčania, ktoré môžete akceptovať. Nemajte však obavu o svoje stuhnuté svaly. Takmer 90% bolestí svalov vyrieši kvalitná masáž u dobrého maséra. Nájdite si preto svojho obľúbeného, kde sa budete cítiť uvoľnene a príjemne.

NAJNOVŠIE ČLÁNKY NA BLOGU
Určite ste už zažili moment, keď vstúpite do miestnosti a hneď viete, či ste vítaní. Skôr, než niekto prehovorí, vaše telo vyšle jasný signál. Alebo naopak, objaví sa zvláštny nepokoj, hoci navonok je všetko v poriadku. Telo to jednoducho vie skôr než myseľ. A práve o tom je náš polyvagálny svet.
Vytrvalostný šport sa nezaobíde bez správne nastavenej výživy. Jedným z kľúčových faktorov, ktorý ovplyvňuje výkon aj regeneráciu, je príjem sacharidov počas výkonu. Ak jazdíte 3 až 5 hodín a viac, je rozdiel, či prijmete 40 g sacharidov za hodinu, alebo sa dokážete bez problémov dostať na 90 až 120 g/h. Rozdiel môže byť nie len vo výkone, ale aj...
Kreatín patrí medzi najviac preskúmané a overené doplnky výživy pre športovcov. Známy je najmä medzi silovými atlétmi, no čoraz častejšie si nachádza miesto aj u vytrvalcov, ako sú cyklisti. Pomáha zvyšovať výkon pri intenzívnych úsekoch, podporuje regeneráciu a môže prispieť k lepšiemu zvládaniu dlhších tréningov.
Beh a cyklistika sú športy, kde sa často kladie dôraz na techniku, výkonnosť a vybavenie. Menej pozornosti sa však venuje dýchaniu – hoci práve ono môže byť kľúčom k efektívnejšiemu výkonu. Štúdia Dallam et al. (2018) prináša prekvapivé zistenia: dýchanie výlučne nosom môže zlepšiť fyziologickú efektivitu bez toho, aby obmedzovalo vašu výkonnosť.
Sú chvíle, keď človek cíti pokoj vo vlastnom svete. Vie sa postarať o seba, nájde radosť v práci, má svoje rituály, cíti slobodu. A predsa – niekedy, najmä večer, keď stíchne deň, sa v ňom ozve tichá túžba po blízkosti. Nie ako prázdnota, ale ako jemné pripomenutie, že zdieľaná blízkosť má svoju zvláštnu silu.
Slová sú mocné. Vedia inšpirovať, liečiť, otvárať dvere porozumenia. No rovnako vedia ponižovať či rozdeľovať. V dobe, keď si každý môže verejne vyjadriť názor, sa čoraz častejšie kladie otázka – kde končí sloboda slova?
Keď je telo v pokoji, ale myseľ beží maratón.
HRV – variabilita srdcovej frekvencie – je jeden z najcitlivejších ukazovateľov nášho vnútorného nastavenia. Často si myslíme, že sa týka len športovcov, tréningu alebo fyzickej kondície. No HRV je predovšetkým zrkadlom nervovej sústavy. A tá reaguje nielen na to, čo robíme, ale aj na to, čo cítime.
Niektorí ľudia sa celý život snažia pochopiť minulosť, nájsť v nej príčiny svojich pocitov, rozhodnutí a vzťahov. Možno ste si však všimli, že skutočnú váhu majú často až skúsenosti, ktoré prichádzajú neskôr. Tie, ktoré sme vedome prežili, a ktorým sme rozumeli.
Chcete zdieľať?