Seknutie

" Každé seknutie je veľmi individuálne a taktiež je veľmi individuálna aj liečba. Preto je dôležite zistiť ako k seknutiu došlo a či sa nežiadúci stav pravidelne opakuje.

Pri veľmi akútnych prípadoch treba okamžite vyhľadať lekársku pomoc. Pri menších problémoch, zvolíme to najvhodnejšie riešenie aby bolesti ustúpili prípadne sa celkom stratili. V stave seknutia by 24 hodín mal byť relatívny kľud. Odborná masáž, Vám však pomôže k zmierneniu bolestí. Veľmi opatrným, hlavne správnym a pomalým cvičením tiež prispejete k zlepšeniu stavu. Všetko je ale veľmi individuálne.

Nezabúdajte, že najdôležitejšia je prevecia! Pravidelné masáže a cvičenie Vám zabezpečí výrazné zlepšenie.

Nepokúšajte sa prosím o nešetrné a neodborné masáže - môžete si stav ešte viac skomplikovať!

Masáž ma svoju postupnosť (indikacie,zahrievanie,rozotieranie,hnietenie, atd. ), ktoré laik nevie a musia sa dodržať v požadovanom poradí - nie opačne! Taktiež nestačí masírovať len priamo miesto seknutia ale aj naväzné svaly, úpony a podobne. Preto domáca masáž nie je až tak účinná. Samozrejme jemné rozotieranie a dotyk blízkeho človeka prevádzaný s láskou, určite ukľudní, pomôže ale bolesť neodstráni.
"


Seknutie sa odborne doktorsky volá lumbago. Je to náhle veľmi bolestivé zaseknutie určitej časti chrbtice, ktorá je odrazu absolútne nepohyblivá. Mozog rozpoznáva túto zaseknutú časť chrbtice ako ohrozenie chrbtice a preto zabezpečí ochranu tohto miesta tak, že svaly okolo zaseknutého úseku chrbtice stuhnú na kameň. Mozog je so svojou prácou spokojný, ale nám sa priťaží – pretože stuhnuté svalstvo je zdrojom nových a veľmi silných bolestí. Seknutie chrbtice môže byť na takom mieste, že človek má bizarnú polohu časti tela, alebo celého tela. Môže mať napríklad vytočený krk, alebo sa napríklad nemôže vystrieť. Niekedy nemôže chodiť vôbec, alebo len po štyroch. Seknutie môže trvať rôzne dlho, ale priemerný čas je vo väčšine prípadov 3 dni.

Nebezpečné sú opakované seknutia, ktoré vždy signalizujú skryté vážnejšie poškodenie chrbtice. Nebezpečné sú tiež manipulácie laikmi – pozor treba dávať hlavne pri seknutí v krčnej chrbtici. Tam môže nesprávna manipulácia vyvolať vážne aj trvalé poškodenie pacienta.

Príčinou vzniku bolestí chrbtice je preťaženie chrbtice rôzneho pôvodu.  Následkom preťaženia vzniká postupná a rôzne rýchla degenerácia chrbtice, svalstva a väzivového aparátu, seknutie v chrbtici v jej krčnej, hrudnej alebo driekovej časti, vysunutie platničiek , vznik výrastkov a tlak na nervy idúce do končatín, ktorý sa prejavuje tŕpnutím, bolesťami, poruchou pohyblivosti a citlivosti.

Odborníci  rozpoznávajú dva základné druhy preťaženia chrbtice – statické a dynamické. Ku statickému preťaženiu chrbtice dochádza napríklad pri práci s počítačom. Virtuálny svet, alebo potreba presnej práce, do ktorej nás počítač vťahuje, ruší pocit času. Za počítačom dokáže človek presedieť aj hodiny bez toho, aby si to uvedomil, aby doprial svojej chrbtici relax a kompenzačný pohyb. Statické preťaženie chrbtice je preto v súčasnom modernom svete dominantnou príčinou vzniku bolestí chrbtice. Smutnou skutočnosťou je fakt, že táto príčina v čoraz väčšej miere kazí aj chrbtice detí. Výskum, ktorý robila v roku 2000 na základných školách primárka oddelenia rehabilitácie a balneológie Hippokrata ukázal, že viac, ako 90% detí vo veku nad 10 rokov už malo niektorú z porúch chrbtice, ktoré sme v minulosti poznali len u dospelých ľudí. Statické preťaženie chrbtice pôsobí pomaly a doslova zákerne – degeneratívne zmeny na chrbtici a platničkách sa môžu vyvíjať nepozorovane dlhší čas. Potom stačí jeden prudký pohyb, podchladenie, alebo iná – celkom banálna príčina – a na svete je seknutie, vysunutie platničky či iná katastrofa.

Dynamické preťaženie chrbtice je známe u ľudí fyzicky pracujúcich, u športovcov, alebo sviatočných návštevníkov posilňovní. Nebezpečnou je najmä náhla fyzická námaha bez predchádzajúcej adekvátnej príprave tela na záťaž. Medzi odborníkmi z radov neurológie a rehabilitácie sú dobre známe jarné seknutia a vyskočenia platničiek záhradkárov, ktorí sa s entuziazmom vrhli na poľnohospodárske práce po zimnom  televíznom alebo počítačovom leňošení. 

Na vzniku bolestí chrbtice sa vo výraznej miere zúčastňuje aj psychika. Mechanizmus je jednoduchý – psychický problém a psychické napätie vyvoláva stuhnutie svalstva v určitej časti chrbtice. Stuhnutie svalstva má za následok – okrem možného vzniku bolestí – aj znehybnenie danej časti chrbtice. Úsek chrbtice, ktorá sa nachádza pod a nad touto menej pohyblivou časťou  musí potom vykonávať nadprácu. Doslova sa unaví, čo môže viesť ku vzniku náhleho seknutia v chrbtici, k vyskočeniu platničky, alebo ku vzniku iného druhu bolestivých porúch.

Pokiaľ sa bolesti chrbtice neriešia hneď po svojom vzniku, majú úžasnú tendenciu ku chronifikácii. To znamená, že bolesti sa stávajú vytrvalým každodenným sprievodcom človeka a ich lokalizácia sa postupne zväčšuje, postupne bolia rozsiahlejšie časti chrbtice. Pridať sa môže aj bolesť vyžarujúca do hlavy, do rúk či nôh, ak vyskočená platnička, alebo zaseknutý stavec tlačia na nerv. Bolesti môže predchádzať pocit mravenčenia, alebo pocit znecitlivenia kože. Ak sa tlak na nerv neodstráni, môže vzniknúť aj porucha pohyblivosti ruky či nohy. Pri dlhodobých bolestiach vznikajú v postihnutých tkanivách zápalové zmeny, ktoré bolesti neuveriteľne zosilňujú.